sobota, 27 stycznia 2024

BAŚNIOWY ŚWIAT W ILUSTRACJACH IWANA BILIBINA

Dziś jeszcze raz wracam do wątków baśniowych, a to za sprawą pewnego zestawu pocztówek. 

Jakiś czas temu na targu staroci rzucił mi się w oczy komplet kartek w obwolucie z napisem "Билибин". 

Nazwa nic mi nie mówiła, ale gdy zajrzałam do środka, zorientowałam się, że są to ilustracje do różnych baśni. No to, oczywiście musiałam kupić 😀!

Dopiero w domu sprawdziłam w Internecie i dowiedziałam się, że Iwan Bilibin, to jeden z ważniejszych ilustratorów rosyjskich.

Tymczasem zupełnie niedawno wpadła mi w ręce książka zatytułowana "Piórko Finista Jasnego, Cud-Sokoła" z ilustracjami tegoż właśnie artysty! Książka została wydana w 1983 roku przez wydawnictwo Raduga i zawiera cztery rosyjskie baśnie ludowe oraz mnóstwo obrazków. Warto sięgnąć po tę pozycje, choćby ze względu na jej opracowanie graficzne.
https://wilddzik.blogspot.com/2011/06/piorko-finista-jasnego-cud-sokoa.html

Zestaw pocztówek, który dziś prezentuję został wydany w Związku Radzieckim przez wydawnictwo Izogiz w 1958 roku.  Dwie ilustracje pochodzą ze wspomnianego wcześniej zbioru baśni, pozostałych sześć dotyczy innych utworów. Zapraszam do oglądania!

🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼

Iwan Bilibin żył na przełomie XIX i XX wieku. Chociaż ukończył studia prawnicze, to jednak nie pracował w tym zawodzie, lecz poświęcił się malarstwu. Praktykował w Monachium u słoweńskiego malarza i pedagoga Antona Ažbe oraz w Szkole Artystycznej w Sankt Petersburgu pod kierownictwem Ilji Riepina, przedstawiciela realizmu w malarstwie rosyjskim.

Na poniższej pocztówce ilustracja do jednej z czterech baśni zawartych w zbiorze "Piórko Finista" - "Księżniczka Żaba" ("Царевна лягушка").

Iwan Bilibin ( 1876 - 1942)
Ilustracja do rosyjskiej baśni ludowej
"Księżniczka Żaba". 1901 r.

Dużo podróżował zwiedzając Rosję i właśnie podczas tych podróży zafascynował się starą, drewnianą architekturą i rosyjskim folklorem. Fascynacja ta doprowadza do tego, że Bilibin zostaje kierownikiem działu etnograficznego w Muzeum Aleksandra III oraz zaczyna ilustrować rosyjskie baśnie ludowe. W 1899 powstały jego pierwsze charakterystyczne ilustracje do baśni "O Iwanie carewiczu, Żar-ptaku i Szarym Wilku" ("Об Иване - Царевиче, Жар-птице и Сером Волке"), dzięki którym artysta zyskał światową renomę.

Poniżej dwie pocztówki z ilustracjami do tej baśni. 


Iwan Bilibin ( 1876 - 1942)
Ilustracja do rosyjskiej baśni ludowej
"O Iwanie carewiczu, Żar-ptaku i Szarym Wilku". 1899 r.

Iwan Bilibin (1876 - 1942)
Ilustracja do rosyjskiej baśni ludowej
"O Iwanie carewiczu, Żar-ptaku i Szarym Wilku". 1899 r.

W latach 1899-1902 została wydana seria sześciu baśni, na którą składały się między innymi te zawarte w książce "Piórko Finista Jasnego, Cud-Sokoła". Poniżej pocztówka z ilustracją do tej właśnie baśni - "Перышко Финиста Ясна Сокола".

Iwan Bilibin (1876 - 1942)
Ilustracja do rosyjskiej baśni ludowej
"Piórko Finista Jasnego, Cud-Sokoła". 1902 r.

W kolejnych latach ukazały się bajki Puszkina z ilustracjami I. Bilibina: "Bajka o carze Sałtanie", "Bajka o złotym koguciku" oraz "Bajka o rybaku i złotej rybce". Poniżej pocztówka z ilustracją do bajki o złotym koguciku ("
Золотой  петушок").

Iwan Bilibin (1876 - 1942)
Ilustracja do bajki  A. Puszkina
"Złoty kogucik". 1906 r.

W pracach artysty wyraźnie widać nawiązania do rosyjskiej kultury i słowiańskiego folkloru. Kolejny wpływ na twórczość Bilibina miały też secesja i sztuka japońskiego drzeworytu. 

Iwan Bilibin (1876 - 1942)
Ilustracja do bajki
"Był sobie car...". 1901 r.



Charakterystyczna dla jego prac jest czarna linia wyraźnie rozgraniczająca barwy, kształty, płaszczyzny oraz bogato zdobione ramki, często nawiązujące do motywów ludowych.

Iwan Bilibin (1876 - 1942)
"Przy studni". 1901 r.


Iwan Bilibin (1876 - 1942)
Ilustracja do byliny "Wolga". 1904 r.


Źródła:
Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, POLSKO!

"Niepodległość przybyła jesienią, po opadłych, kolorowych liściach, w ciężkich butach i szarych szynelach niosła wolność piechota ojczy...