Dziś jeszcze raz wracam do wątków baśniowych, a to za sprawą pewnego zestawu pocztówek.
Jakiś czas temu na targu staroci rzucił mi się w oczy komplet kartek w obwolucie z napisem "Билибин".
Nazwa nic mi nie mówiła, ale gdy zajrzałam do środka, zorientowałam się, że są to ilustracje do różnych baśni. No to, oczywiście musiałam kupić 😀!
Dopiero w domu sprawdziłam w Internecie i dowiedziałam się, że Iwan Bilibin, to jeden z ważniejszych ilustratorów rosyjskich.
Tymczasem zupełnie niedawno wpadła mi w ręce książka zatytułowana "Piórko Finista Jasnego, Cud-Sokoła" z ilustracjami tegoż właśnie artysty! Książka została wydana w 1983 roku przez wydawnictwo Raduga i zawiera cztery rosyjskie baśnie ludowe oraz mnóstwo obrazków. Warto sięgnąć po tę pozycje, choćby ze względu na jej opracowanie graficzne.
https://wilddzik.blogspot.com/2011/06/piorko-finista-jasnego-cud-sokoa.html
Zestaw pocztówek, który dziś prezentuję został wydany w Związku Radzieckim przez wydawnictwo Izogiz w 1958 roku. Dwie ilustracje pochodzą ze wspomnianego wcześniej zbioru baśni, pozostałych sześć dotyczy innych utworów. Zapraszam do oglądania!
🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼
Iwan Bilibin żył na przełomie XIX i XX wieku. Chociaż ukończył studia prawnicze, to jednak nie pracował w tym zawodzie, lecz poświęcił się malarstwu. Praktykował w Monachium u słoweńskiego malarza i pedagoga Antona Ažbe oraz w Szkole Artystycznej w Sankt Petersburgu pod kierownictwem Ilji Riepina, przedstawiciela realizmu w malarstwie rosyjskim.
Na poniższej pocztówce ilustracja do jednej z czterech baśni zawartych w zbiorze "Piórko Finista" - "Księżniczka Żaba" ("Царевна лягушка").
Iwan Bilibin ( 1876 - 1942) Ilustracja do rosyjskiej baśni ludowej "Księżniczka Żaba". 1901 r. |
Iwan Bilibin ( 1876 - 1942) Ilustracja do rosyjskiej baśni ludowej "O Iwanie carewiczu, Żar-ptaku i Szarym Wilku". 1899 r. |
Iwan Bilibin (1876 - 1942) Ilustracja do rosyjskiej baśni ludowej "O Iwanie carewiczu, Żar-ptaku i Szarym Wilku". 1899 r. |
Iwan Bilibin (1876 - 1942) Ilustracja do rosyjskiej baśni ludowej "Piórko Finista Jasnego, Cud-Sokoła". 1902 r. |
W kolejnych latach ukazały się bajki Puszkina z ilustracjami I. Bilibina: "Bajka o carze Sałtanie", "Bajka o złotym koguciku" oraz "Bajka o rybaku i złotej rybce". Poniżej pocztówka z ilustracją do bajki o złotym koguciku ("Золотой петушок").
Iwan Bilibin (1876 - 1942) Ilustracja do bajki A. Puszkina "Złoty kogucik". 1906 r. |
W pracach artysty wyraźnie widać nawiązania do rosyjskiej kultury i słowiańskiego folkloru. Kolejny wpływ na twórczość Bilibina miały też secesja i sztuka japońskiego drzeworytu.
Iwan Bilibin (1876 - 1942) Ilustracja do bajki "Był sobie car...". 1901 r. |
Charakterystyczna dla jego prac jest czarna linia wyraźnie rozgraniczająca barwy, kształty, płaszczyzny oraz bogato zdobione ramki, często nawiązujące do motywów ludowych.
Iwan Bilibin (1876 - 1942) Ilustracja do byliny "Wolga". 1904 r. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz