poniedziałek, 8 stycznia 2024

STROJE HISTORYCZNE W OPRACOWANIU MARII ORŁOWSKIEJ-GABRYŚ

Rozpoczął się karnawał, który kojarzy się oczywiście z balami, a bale z pięknymi strojami. Stąd dzisiejszy temat i prezentacja przepięknych pocztówek opracowanych przez znakomitą graficzkę i ilustratorkę Marię Orłowską-Gabryś. 


Maria Orłowska-Gabryś (1925-1988) przez całe życie była związana z Krakowem, a jej aktywność artystyczna i zawodowa przypadła na lata 1956-1988. Zilustrowała ponad 100 książek dla dzieci. Jeśli czytaliście chociażby takie z nich,  jak na przykład Bajarka opowiada Marii Niklewiczowej, Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami Clare Compton, Czarna Owieczka Jana Grabowskiego, Kichuś Majstra Lepigliny Janiny Porazińskiej, Pięcioro dzieci i coś, Feniks i dywan oraz Historia amuletu Edith Nesbit, to na pewno przypomnicie sobie  ilustracje stworzone przez tę artystkę.


Maria Orłowska-Gabryś jest także autorką ponad 800 kartek pocztowych! Projektowała je głównie dla wydawnictwa "Ruch", a do najbardziej znanych należą serie: "Wojsko Polskie", "Stroje ludowe", czy właśnie prezentowane tutaj "Europejskie stroje historyczne" 


Stroje z ok. 1615 r - opracowanie graficzne Maria Orłowska-Gabryś


Poszczególne serie tematyczne zwykle składały się z dziewięciu pocztówek zaopatrzonych w obwolutę, na której znajdował się  tytuł i czasami także komentarz. Z prezentowanego tutaj zestawu "Europejskie stroje historyczne" udało mi się skompletować jak na razie tylko pięć kartek. Pocztówki zostały wydane w latach sześćdziesiątych przez wydawnictwo "Ruch".

Stroje z ok. 1700 r - opracowanie graficzne Maria Orłowska-Gabryś


Maria Orłowska-Gabryś była wybitną znawczynią folkloru, etnografii, historii sztuki i sztuki sakralnej. W swoich pracach wykorzystywała tę wiedzę dbając o zgodność historyczną nawet w najmniejszych detalach.

Stroje z ok. 1794 r - opracowanie graficzne Maria Orłowska-Gabryś



Jej ilustracje trafiały do wydawnictw turystycznych, podręczników szkolnych, a także encyklopedii. Tam znalazły się prace dotyczące historii oręża oraz strojów historycznych.

Stroje z ok. 1814 r - opracowanie graficzne Maria Orłowska-Gabryś


Artystka malowała głównie temperą, gwaszem, czasem akwarelą.  Niezmiernie dbała o szczegóły, bogactwo wyrazu i różnicowanie środków w zależności od wieku odbiorców. W twórczej pracy była perfekcjonistką, zanim przeniosła swoje wizje na papier, dociekliwie i uważnie wszystko studiowała. Jej obrazy są niezwykle realistyczne, a jednocześnie pełne baśniowości, plastyczne i bardzo kolorowe.

Stroje z ok. 1880 r - opracowanie graficzne Maria Orłowska-Gabryś



Maria Orłowska-Gabryś projektowała też kartki świąteczne oraz pocztówki przedstawiające ciekawe miejsca w polskich miastach. Prezentowałam dwie z nich we wpisie na temat kartek wielkanocnych- https://kolekcjonerkapocztowek.blogspot.com/search/label/Wielkanoc

Zaprojektowane postacie z kartek świątecznych artystka przedstawiała w średniowiecznych, renesansowych, barokowych lub ludowych strojach, często na tle architektonicznych zabytków różnych miast. Tak jak na prezentowanej poniżej pocztówce, której opis głosi: Kolędnicy krakowscy z szopką na ulicy Kanoniczej z widokiem na Wawel. Scenka z XV w.



Kończąc niniejszy wpis okolicznościową kartką,
życzę wszystkim oglądającym moje pocztówki wszelkiej pomyślności w ciągle jeszcze nowym roku 2024. 😀


PS

Polecam książkę, z której korzystałam redagując dzisiejszy wpis:
Barbara Gawryluk "Ilustratorzy i ilustratorki. Motylki z okładki i smoki bez wąsów". 
Znajdziecie w niej sylwetki wybitnych polskich grafików -  ilustratorów i ilustratorek literatury dziecięcej. Książka ma przepiękną szatę graficzną, a jednym z jej mocniejszych atutów są reprodukcje okładek i ilustracji z dziecięcych lektur sprzed lat. Dlatego czytałam ją nie tylko z wielkim zainteresowaniem chcąc dowiedzieć się więcej o jej bohaterach, ale także z ogromną nostalgią, gdyż każdy rozdział poświęcony innemu artyście był dla mnie jednocześnie podróżą sentymentalną i powrotem do moich pierwszych czytelniczych przeżyć.

https://marginesy.com.pl/uploads/attachments/133245/GawrylukIlustratorki_fragment.pdf.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, POLSKO!

"Niepodległość przybyła jesienią, po opadłych, kolorowych liściach, w ciężkich butach i szarych szynelach niosła wolność piechota ojczy...