wtorek, 1 kwietnia 2025

UŚMIECHNIJ SIĘ

😁😀😂😃😄😅😆😁😀😂😃😄😅😆

Takie oto pocztówki wyszperałam:

Klubowe pozdrowienia - rys. Andrzej Mleczko

Galeria  autorska Andrzeja Mleczki
Kraków, ul. Jana 14


Śmiejmy się nie tylko 1 kwietnia!

😁😀😂😃😄😅😆😁😀😂😃😄😅

piątek, 21 marca 2025

WIOSNA I POEZJA W POWIETRZU

21 marca  został ustanowiony 
Światowym Dniem Poezji.
Co za wspaniała kumulacja:
cieszymy się wiosną i rozkoszujemy poezją!
Dlatego dziś pocztówki wiosenno-poetyckie.

🌼🌿🌼🌿🌼🌿🌼🌿🌼🌿🌼🌿🌼

Flower collage - photo by Galyna Andrushko
Wyd. House of Postcard 

Już w powietrzu wiosnę słyszę...
Czy ty też?
Serce patrzy w me zacisze...
Czy ty wiesz?

Świat wiośnieje, w słońcu cały,
W świtach zórz...
Wróble się rozświergotały:
"Cóż, czy już?"

Wiosna... Kwiaty mam i słońce...
Czy ty też?
A w oczach mam łzy gorące...
Czy ty wiesz?

(J.Tuwim - Już w powietrzu wiosnę słyszę)

Wiosenna Biebrza - photo Mariusz Cieszewski
Wyd. Postcard Shop

Umiem układać wiersze
Chwalił się szerszeń.
- No to powiedz
choć trzy zwrotki - 
Proszą jaskry i stokrotki.

- Bzy bzy bzy - 
Kwitną bzy.
Bzyk bzyk bzyk
Bez już znikł.
Bzu bzu bzu - Nie ma bzu.

- Dziękuję za piękny koncert - 
Zawołał bociek,
Co zjawił się na łące.
Masz szczęście, że lubię poezję,
Dlatego ciebie nie zjem.

(M. Buczkówna - Koncert życzeń)

Z wiersza "Dziwny wypadek na rogu Nowowiejskiej" K. I. Gałczyńskiego - ilustr. Józef Wilkoń
Biuro Wydawnicze "Ruch"

Jak to w poezji lirycznej, a już szczególnie u Gałczyńskiego musi znaleźć się miejsce dla nocy i księżyca. 

Moja poezja to jest noc księżycowa,
wielkie uspokojenie;
kiedy poziomki słodsze są w parowach
i słodsze cienie.
(K.I. Gałczyński - O mej poezji)

🌛🌜🌛🌜🌛🌜🌛🌜🌛🌜🌛🌛🌜🌛🌜🌛

sobota, 8 marca 2025

RÓŻA SARONU


Róża Sarońska (Rosa de Saron)  to niezwykle piękna roślina. Na Wschodzie ze względu na swój wygląd uważana jest za kwiat królewski i boski. W Palestynie  uosabia symbol wiecznej miłości.

Niech ta wyjątkowa róża będzie mottem dzisiejszego dnia. Dedykuję ją wszystkim Paniom, czytelniczkom mojego bloga w dniu ich święta :)

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.tapeciarnia.pl/zdjecie-rosa-de-saron



Róża Saronu - to tytuł obrazu namalowany w 1923 roku przez Józefa Mehoffera. Widzimy na nim ujętą z profilu postać siedzącej na skraju krzesła przystojnej brunetki, ubranej w wieczorową suknię, charakterystyczną dla mody z lat 20-tych XX wieku. Bohaterka trzyma w dłoni koronkową chusteczkę i patrzy zamyślona przed siebie. Całej tej scenie uroku dodaje bogato zdobiona mata, na tle której została ukazana sylwetka damy.

Kim zatem  była owa piękność, że malarz nadał jej portretowi tytuł tożsamy z nazwą tak wyjątkowej rośliny?


Reprodukcja obrazu Józefa Mehoffera na pocztówce wyd. Anelo

To Zofia Minderowa urodzona w 1894, wyjątkowa postać z ówczesnego świata mody. Wyróżniała się  atrakcyjną aparycją i urokiem osobistym. Należała do śmietanki towarzyskiej Krakowa i bywała również częstym gościem w salonie Mehofferów, zapraszana przez żonę artysty, także malarkę.

Pochodziła z inteligenckiej rodziny żydowskiej, jej ojcem był znany fotograf Wilhelm Kleinberg. Zofia od dziecka uzdolniona artystycznie, ukończyła szkołę krawiecką w Pradze by w Krakowie przy ulicy Gołębiej prowadzić szeroko cenioną, luksusową pracownię krawiecką. Sama projektowała stroje i dziś mogłaby być nazwana kreatorką mody. 

Jej uroda zachwycała, była muzą dla artystów. Xawery Dunikowski wyrzeźbił jej popiersie, a Józef Mehoffer namalował dwa portrety Zofii.

Jeden z portretów znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, drugi zaś w Muzeum Mazowieckim w Płocku. 

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

Inne pocztówki z reprodukcjami słynnych portretów kobiet możecie zobaczyć w moim wcześniejszym poście:

https://kolekcjonerkapocztowek.blogspot.com/2023/03/dziewczyny-kobiety-damy.html

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

Więcej o losach bohaterki obrazu Róża Saronu i o samym obrazie możecie przeczytać tutaj: https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/419768

i tutaj: 

https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,obrazy,1013,obraz_jozef_mehoffer_roza.html

piątek, 21 lutego 2025

21 LUTEGO - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w Bangladeszu  17 listopada 1952 roku.  W tym dniu zginęło pięciu studentów, uczestników demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.*

Głównym celem tego święta jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty chronimy kulturę i tożsamość kulturową. Język polski jest bardzo piękny, choć niezwykle trudny. Na pewno trzeba dbać o niego i pielęgnować.

Wysyłanie w świat takich pocztówek, jak na przykład te dzisiaj zaprezentowane jest z pewnością promowaniem mojego umiłowanego języka ojczystego :)

Zapraszam do oglądania. 

Polski alfabet oparty jest na bazie alfabetu łacińskiego i obecnie składa się z 32 liter. Trzy dodatkowe litery: q, v, x nie są zaliczane do polskiego alfabetu, ale używa się ich do zapisu wyrazów obcego pochodzenia oraz w szeregowaniu alfabetycznym.*


Wyd. PostcardShop.



Dziewięć liter jest charakterystycznych tylko dla naszego języka. Mają one znaki diakrytyczne, czyli popularnie mówiąc: kreski, ogonki, kropki.

Wyd. Mr Lemon

Pangram  to zdanie zawierające wszystkie litery danego języka.  Pangramy w języku polskim powinny zawierać 32 litery (bo tyle jest ich w naszym alfabecie). Rodzajem pangramu jest alfabeton - zdanie, które zawiera wszystkie litery polskiego alfabetu, np.:*

Mężny bądź, chroń pułk twój i sześć flag.

Wyd. Mr Lemon


21 lutego 2013 roku ruszyła kampania społeczna pod patronatem Rady Języka Polskiego "Język polski jest ą-ę".  Miała na celu uświadomienie Polakom, jak ważne jest używanie polskich znaków w komunikacji internetowej i SMS-owej. 

"Znaki diakrytyczne - czytamy na stronie internetowej Rady Języka Polskiego - są cechą wyróżniającą polszczyznę. Ich nieużywanie może być zagrożeniem dla języka polskiego oraz prowadzić do jego zubożenia i osłabienia roli, jaką odgrywa w przekazywaniu polskiego  dziedzictwa kulturowego."


Wyd. Mr Lemon

Niestety mój smartfon we wszystkich SMS-ach pomija polskie litery, pomimo że ja zawsze ich używam 😒. 

Wyd. Mr Lemon


Język polski jest drugim językiem słowiańskim pod względem liczby użytkowników. Ocenia się, że jest mową ojczystą około 44 mln ludzi na świecie (w literaturze naukowej można spotkać szacunki od 39 do 48 mln.)

Coraz więcej osób uczy się języka polskiego jako obcego. Ich liczbę szacuje się na około 10 tys. na całym świecie.*

Wyd. House of Postcards


Język polski uchodzi za jeden z trudniejszych do opanowania, przede wszystkim ze względu na skomplikowaną gramatykę i reguły ortograficzne. Również wiele problemów sprawia uczącym się jego wymowa.

Chyba każdy zmagał się ze "stołem bez nóg" (😉) lub powtarzał co król Karol kupił swojej ukochanej. Ja jednak najbardziej lubię te pięknie szumiąco-szeleszczące, cicho szemrzące lub głośno grzmiące zdania z "sz", "cz", "c", "s"...

A jaki jest Wasz ulubiony polski łamaniec językowy?

Wyd. Gedanum



*Źródło wiedzy: Wikipedia


PS
Drodzy Czytelnicy i Oglądacze mojego bloga, zachęcam Was do zostawiania pod postami swoich komentarzy:)

piątek, 14 lutego 2025

DWA SERCA ZŁĄCZONE

Dziś prezentuję pocztówki w klimacie walentynkowym, choć pochodzące z czasów, kiedy w Polsce ( a raczej na terenach Polski, gdyż mówimy o okresie rozbiorów) nikt jeszcze nie obchodził tego święta. 


Pocztówki pochodzą ze zbioru  Floriana Zielińskiego, kolekcjonera starych kart pocztowych. Zaś cały zestaw liczący 9 reprintów został wydany w 1977 roku przez Krajową Agencję Wydawniczą. W okresie PRL-u często wydawano podobne do tego, tematyczne zestawy pocztówek umieszczone w obwolucie i opatrzone komentarzem.  



Właśnie fragmenty tego komentarza autorstwa F. Zielińskiego pozwolę sobie poniżej zacytować.

"Karty prezentowane w niniejszej obwolucie są bardzo reprezentatywne dla omawianego okresu historycznego, tj. dla początku XX wieku, choć z konieczności zawężone tematycznie. 

Ograniczają się bowiem do ukazania jedynie scen i motywów romansowych - tematu podówczas niezwykle modnego i popularnego.





Tłem flirtów była najczęściej sceneria parku z ławeczkami i stawem.


Park z przyrodą wiosenną lub letnią, symbolizującą rozkwitanie lub dojrzałość uczuć, nie wydaje się zresztą być tłem przypadkowym. Zezwalając bowiem na pewną intymność wprowadzał jednocześnie element "kontroli społecznej", a więc zapewniał "bezpieczeństwo" pani.


O uczuciach nie wypadało mówić wprost. Do dobrego tonu należało natomiast posługiwanie się szeroko rozumianą symboliką miłosną, wyrażanie uczuć językiem poezji i ekspresyjnej mimiki.




Jakżeż zabawnymi wydają się nam dzisiaj - przesadna szarmanckość mężczyzn, egzaltowane pozy i gesty kobiet, ich skromne minki i nieśmiałe spojrzenia spod wpół przymkniętych powiek.




Ten skonwencjonalizowany kod miłosny, niegdyś w pełni aprobowany i przyjęty, dziś nas już razi i  śmieszy, gdyż nie mieści się we współczesnej obyczajowości. Warto mu się jednak przyjrzeć chociażby z historycznego punktu widzenia. A może nie tylko dlatego?"




Tak niemal pięćdziesiąt lat temu pisał Florian Zieliński na temat romantycznych pocztówek pochodzących z początku XX wieku. Dziś stanowią dla nas ciekawostkę, zaś dla historyków źródło badań ikonograficznych. 

Zainteresowanych innymi pocztówkami związanymi z tematem miłości odsyłam do mojego postu sprzed dwóch lat: https://kolekcjonerkapocztowek.blogspot.com/2023/02/temat-miosc.html

wtorek, 21 stycznia 2025

BABCIA I DZIADEK NA POCZTÓWKACH

Jeśli twoi dziadkowie wciąż żyją, to nie czekaj -  odwiedź ich! Kiedyś możesz żałować, że nie robiłeś tego wcześniej. 

Jeśli zaś już odeszli - wspomnij chwile, które razem spędzaliście i pomódl się za ich dusze.


Z okazji dwóch świąt  - dzisiejszego i jutrzejszego prezentuję pocztówki z babcią i dziadkiem. Okazuje się, że i takie znajdują się w mojej kolekcji :)


"To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka."
Rudolph Giuliani - amerykański polityk włoskiego pochodzenia.


"Ogród miłości wyrasta w sercu babci"
Autor nieznany

Reprint włoskiej pocztówki z początku XX wieku


"Ci, którzy nie mają dziadków, wiele tracą."
Przysłowie hiszpańskie


Niemiecka pocztówka z początku lat czterdziestych XX wieku.


"Dziadek to ktoś, kto ma srebrne włosy i złote serce"
Autor nieznany

"Dzieci to jedno. Ale dopiero z wnukami przychodzi poczucie jeszcze większego sensu i spełnienia. Jeśli dzieci nadają sens naszej egzystencji, to wnuki są jego potwierdzeniem."
Henning Mankell - szwedzki pisarz i scenarzysta



Polska pocztówka z lat dziewięćdziesiątych XX wieku.


"Każdy musi mieć dostęp zarówno do dziadków, jak i wnuków, aby być w pełni człowiekiem."
Margaret Mead - amerykańska antropolog kulturowa

"Dziadkowie są jak album z dzieciństwa - pełen wspomnień i historii."
Autor nieznany

Rosyjska pocztówka współczesna


Pomimo upływu czasu i zmian, jakie zachodzą w społeczeństwie i rodzinie, znaczenie roli babci i dziadka jest wciąż bardzo ważne. Na koniec zacytuję słowa Ireny Rybczyńskiej-Holland, między innymi autorki książek i artykułów dotyczących wychowania.

"Relacje z dziadkami poszerzają doświadczenia społeczne dziecka, dają także poczucie zakorzenienia w rodzinie i jej przeszłości. Wspierają tym samym rozwój tożsamości indywidualnej"
(I. Rybczyńska-Holland "Jak być kochaną babcią")

poniedziałek, 6 stycznia 2025

TRZEJ KRÓLOWIE...


(...) I szli, jechali - przez pustynne piaski
Dary swe niosąc - owoce rozmyślań,
I zawsze gwiazdy wiodły ich swych blaskiem.

A gdy musieli głów majestat schylać,
Aby przestąpić próg malutkiej stajni,
Pojęli, że są w pełni wysłuchani.

Że tu - gdzie drżąca na sianie dziecina,
Wszystko się kończy - i wszystko zaczyna.
(Krystyna Konarska-Łosiowa)

Pokłon Trzech Króli - malowidło anonimowego Mistrza, ok. 1475-1490 - na pocztówce z Niemiec


Więcej obrazów związanych z dzisiejszym świętem:

UŚMIECHNIJ SIĘ

😁😀😂😃😄😅😆😁😀😂😃😄😅😆 Takie oto pocztówki wyszperałam: Klubowe pozdrowienia - rys. Andrzej Mleczko Galeria  autorska Andrzeja Mleczk...