Odwiedzając kiedyś targ staroci natknęłam się na widokówki przedstawiające żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Byłam zdziwiona, gdyż nigdy nie pomyślałabym, że i taka tematyka mogła być obiektem zainteresowania wydawnictw pocztówek z czasów PRL.
Uznałam je za bardzo ciekawe, szczególnie ze względu na aspekt historyczny.
Nazwa "Ludowe Wojsko Polskie" została stworzona w celach propagandowych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i odnosiła się zarówno do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR z okresu II wojny światowej, jak i późniejszych Sił Zbrojnych w PRL. Ludowe Wojsko Polskie było zdominowane i kontrolowane przez polskie partie komunistyczne (PPR, od 1948 - PZPR), podlegając jednocześnie dowództwu sił zbrojnych ZSRR.
W czasie II wojny światowej i przez pierwszy rok od jej zakończenia w LWP kontynuowano obchody przedwojennego Święta Żołnierza - 15 sierpnia, upamiętniające zwycięstwo Polaków w bitwie warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W kolejnych latach zaniechano jednak obchodów w tym dniu, ponieważ przypominały o zwycięstwie Wojska Polskiego nad "bratnią" Armią Czerwoną.
W latach 1950 - 1992 Dniem Wojska Polskiego był 12 października, rocznica bitwy pod Lenino, stoczonej w 1943 roku z udziałem 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.
LUDOWE WOJSKO POLSKIE Na stanowisku obserwacyjnym. Fot. I. Sobieszczuk, wyd. Biuro Wydawniczo-Propagandowe "RUCH", pocztówka z lat siedemdziesiątych |
LUDOWE WOJSKO POLSKIE Ćwiczenia pododdziałów pancernych zmechanizowanych Fot. L. Wróblewski, wyd. KAW pocztówka z lat siedemdziesiątych |
Zaproszenie na zwykłej pocztówce. Z tyłu wydrukowano fragment Roty Przysięgi Wojskowej. |
To zaproszenie wydrukowano na kartce w formie karnetu. |
I kolejny świetny post na super blogu!!
OdpowiedzUsuńGratuluję pomysłu!
W mojej "szufladzie wspomnień" też siedzi sobie zaproszenia na przysięgę od Syna, choć bez takich rymowanek :)
Pozdrawiam :))