czwartek, 15 sierpnia 2024

Z ŻOŁNIERSKIM POZDROWIENIEM...

Odwiedzając kiedyś targ staroci natknęłam się na widokówki przedstawiające żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Byłam zdziwiona, gdyż nigdy nie pomyślałabym, że i taka tematyka mogła być obiektem zainteresowania wydawnictw pocztówek z czasów PRL. 

Uznałam je za bardzo ciekawe, szczególnie ze względu na aspekt historyczny. 


Nazwa "Ludowe Wojsko Polskie" została stworzona w celach propagandowych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i odnosiła się zarówno do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR z okresu II wojny światowej, jak i późniejszych Sił Zbrojnych w PRL. Ludowe Wojsko Polskie było zdominowane i kontrolowane przez polskie partie komunistyczne (PPR, od 1948 - PZPR), podlegając jednocześnie dowództwu sił zbrojnych ZSRR.

W czasie II wojny światowej i przez pierwszy rok od jej zakończenia w LWP kontynuowano obchody przedwojennego Święta Żołnierza - 15 sierpnia, upamiętniające zwycięstwo Polaków w bitwie warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W kolejnych latach zaniechano jednak obchodów w tym dniu, ponieważ przypominały o zwycięstwie Wojska Polskiego nad "bratnią" Armią Czerwoną.

W latach 1950 - 1992 Dniem Wojska Polskiego był 12 października, rocznica bitwy pod Lenino, stoczonej w 1943 roku z udziałem 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.


Ćwiczenia - Atak z morza
Fot. WAF - J. Fil

Wykonano: PTTK - Zakład Wytwórczy w Jaśle na zlecenie WAF i WCH

Pocztówka pochodzi z lat sześćdziesiątych. WAF - Wojskowa Agencja Fotograficzna, była pierwszą agencją fotograficzną utworzoną po II wojnie światowej. Do jej podstawowych zadań należało tworzenie dokumentacji fotograficznej z działań Wojska Polskiego. W 1967 roku - po 20 latach działalności - miała w swoich zbiorach między innymi około 3,5 miliona fotografii prasowych i 8 milionów kart pocztowych. WAF zakończyła działalność w 1991 r




LUDOWE WOJSKO POLSKIE
W SŁUŻBIE POD BŁĘKITNĄ FLAGĄ
Żołnierze Specjalnej Jednostki WP Doraźnych Sił Zbrojnych ONZ zwiedzają słynne piramidy.
Fot. I. Sobieszczuk, wyd. KAW
pocztówka z lat siedemdziesiątych.

Polska Wojskowa Jednostka Specjalna była pierwszym polskim zagranicznym kontyngentem w ramach sił pokojowych ONZ. Misja trwająca od 26 listopada 1973 do 15 listopada 1979 r obejmowała teren Półwyspu Synaj i Wzgórz Golan. 



LUDOWE WOJSKO POLSKIE
Na stanowisku obserwacyjnym.

Fot. I. Sobieszczuk, wyd. Biuro Wydawniczo-Propagandowe "RUCH", pocztówka z lat siedemdziesiątych

LUDOWE WOJSKO POLSKIE
Ćwiczenia pododdziałów pancernych zmechanizowanych

Fot. L. Wróblewski, wyd. KAW
pocztówka z lat siedemdziesiątych 


Na zakończenie prezentuję, również wyszperane na targu staroci dwa zaproszenia na przysięgę. 
W okresie PRL zasadnicza służba wojskowa trwała 2 lata dla sił lądowych i 3 lata dla marynarki. Ważnym momentem dla poborowych był dzień przysięgi. Na to wydarzenie zapraszano najbliższych, rodzinę, znajomych.




Zaproszenie na zwykłej pocztówce. Z tyłu wydrukowano fragment Roty Przysięgi Wojskowej.


To zaproszenie wydrukowano na kartce w formie karnetu.


Jak widać, żołnierze pisali teksty zaproszeń w formie rymowanek. Funkcjonowało wiele ich wersji.




Ostatni pobór do zasadniczej służby wojskowej odbył się w Polsce w 2008 roku, a 9 stycznia 2009 r. Sejm dokonał nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Ustawa weszła w życie 11 lutego 2009 roku. Zwolnienie z zasadniczej służby wojskowej ostatnich poborowych odbyło się w sierpniu 2009 roku.

Źródło wiedzy:
WIKIPEDIA

1 komentarz:

  1. I kolejny świetny post na super blogu!!
    Gratuluję pomysłu!
    W mojej "szufladzie wspomnień" też siedzi sobie zaproszenia na przysięgę od Syna, choć bez takich rymowanek :)
    Pozdrawiam :))

    OdpowiedzUsuń

Z ŻOŁNIERSKIM POZDROWIENIEM...

Odwiedzając kiedyś targ staroci natknęłam się na widokówki przedstawiające żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Byłam zdziwiona, gdyż nigdy ...