TROCHĘ WODY DLA OCHŁODY
Lato w pełni i kolejna fala upałów. Jeśli na parę dni spiekota odpuści można odetchnąć pełną piersią. Odwrotnie niż za "dawnych" czasów.
Wspominam swoje wakacje z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy to wyczekiwało się paru gorących dni, aby można było spędzić je nad wodą i wreszcie pochodzić w przewiewnych ubraniach z krótkim rękawem. Jednak większość lata bywała wtedy deszczowa i chłodna, dlatego często używaną garderobą były swetry i długie spodnie. Tak się składa, że niedaleko od mojego domu, w którym mieszkałam w dzieciństwie znajdował się odkryty basen, toteż gdy letnia pogoda sprzyjała, chodziliśmy tam, aby się popluskać i nacieszyć słońcem.
Dziś amatorzy kąpieli nie muszą czekać na odpowiednie warunki. Po prostu każdego roku lato oferuje w pakiecie tropikalny żar, który wręcz zmusza do szukania ochłody w wodzie.
"Mój" basen prawdopodobnie nigdy nie został uwieczniony na widokówce, ale za to prezentuję kąpieliska z kilku innych miast. Pocztówki pochodzą z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Czy przedstawione na nich obiekty przetrwały do dzisiaj? Czy może zostały przebudowane i zmodernizowane, tak jak wspomniany przeze mnie basen mojego dzieciństwa?
Basen w Jaworzu. Stoły i ławeczki czekają, piękne położenie wśród drzew, tylko niewielu chętnych do skorzystania z tych atrakcji. Może to wczesna godzina, a może sezon jeszcze się nie zaczął? Pocztówka wysłana w 1965 roku, a zdjęcie pewnie zrobione jeszcze wcześniej.
|
JAWORZE - Basen kąpielowy, fot. Z. Gamski, PTTK Zakład Wytwórczy "Foto-Pam" Wrocław
|
W Głubczycach przy ulicy Dworcowej już przed II wojną światową znajdował się basen. W czasach PRL-u przeżywał swoją świetność, potem popadł w ruinę. Został przebudowany i zmodernizowany w 2022 roku.
|
GŁUBCZYCE, Basen pływacki, wg fotografii barwnej K. Kaczyńskiego, Biuro Wydawnicze "RUCH" |
Widoczny na poniższej widokówce basen to część Parku Kąpielowego w Wiśle. Obiekt został wybudowany na początku lat trzydziestych XX wieku. Wówczas był jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. W 1934 roku wybudowano murowaną, utrzymaną w stylu modernistycznym kawiarnię i szatnię dla hokeistów. Następnie ukończono budowę kortów tenisowych, które zimą służyły jako ślizgawka i lodowisko hokejowe. Przez lata kompleks sportowy służył okolicznym mieszkańcom oraz turystom, lecz upływ czasu oraz brak odpowiednich inwestycji doprowadził do zniszczenia i ruiny obiektu. W 2011 r. basen został zamknięty. Park został zrewitalizowany w 2021 roku i znowu jest jedną z atrakcji Wisły.
|
WISŁA, Basen pływacki, wg fot. barwnej M. Raczkowskiego, Biuro Wydawnicze "RUCH" |
Odkryty basen w Busku-Zdroju funkcjonował w pięknym Parku Zdrojowym. Z informacji w Internecie wynika, że obiekt już nie istnieje, ale w Parku planowane są inwestycje, więc pewnie basen pojawi się w nowej odsłonie.
|
BUSKO ZDRÓJ, Basen kąpielowy, fot. J. Siudecki, Krajowa Agencja Wydawnicza. |
Dwie kolejne widokówki przedstawiają kąpielisko "Fala" w Parku Śląskim w Chorzowie. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce 12 czerwca 1966 roku i było to wtedy jedno z największych kąpielisk w Polsce. W pierwszym sezonie odwiedziło go aż 230 tysięcy osób. Cały obiekt składał się z pięciu basenów: olimpijskiego, małego do skoków, ze sztuczną falą, dla początkujących pływaków i dla nieumiejących pływać. Do tego dochodziły trzy dziecięce brodziki. Basen ze sztuczną falą wzorowany był na jednym z basenów na wyspie Małgorzaty w Budapeszcie.
|
KATOWICE-CHORZÓW, Kąpielisko "Fala" w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, fot. J Siudecki, Biuro Wydawnicze "RUCH" |
Kompleks szybko zdobył renomę i opinię najlepszego tego typu ośrodka w województwie. Do dzisiaj kąpielisko "Fala" uznawane jest za wybitne osiągnięcie architektury sportowej. Miejsce cieszyło się ogromną popularnością. Były takie dni, że jednorazowo korzystało z niego około 25- 30 tysięcy amatorów kąpieli!
Na początku lat dwutysięcznych "Fala" zaczęła podupadać. W 2012 r. część basenów została zasypana. Ostatecznie obiekt został zamknięty w 2016 roku. Obecnie na jego miejscu powstaje nowe kąpielisko.
|
KATOWICE-CHORZÓW, Kąpielisko "Fala" w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, wg fotografii barwnej M. Raczkowskiego, Biuro Wydawnicze "RUCH". |
Źródło:
Informacje o historii basenów zaczerpnęłam z głębin Internetu 😉
PS
Dołączam kolejną widokówkę z basenem. (16.08.2024). Basen w Grudziądzu w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Wypoczynku przy ulicy Za Basenem.
Ale tłoczno!
|
GRUDZIĄDZ Basen kąpielowy, fot. C. Woźny, wyd. KAW |
Jakie pocztówki!
OdpowiedzUsuńI jak zwykle znakomity tekst - z przyjemnością obejrzałam i przeczytałam :)
Bardzo mi miło, że się podoba :), pozdrawiam
OdpowiedzUsuń