Święto obchodzone jest 2 kwietnia w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Jego celem jest promowanie pięknej i wartościowej literatury oraz grafiki dla młodych czytelników.
Prezentuję pocztówki z ilustracjami czterech baśni Andersena oraz kilku książek należących do klasyki literatury dziecięcej.
Pierwszy zbiór baśni Andersen wydał w 1835 roku. Nie podobało mu się, że od początku traktowano je jako utwory dla dzieci (tytuł tego zbioru to "Baśnie opowiedziane dla dzieci"). Powtarzał, że jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza.
Ilustracja baśni "Calineczka" Rys. Olga Badulina |
Z początku utwory Andersena spotkały się z ostrą krytyką. Zarzucano im brak wartości wychowawczych i zbyt swobodny styl, zbliżony do potocznej mowy. Na szczęście autor niezrażony tymi uwagami tworzył baśnie dalej - napisał ich 156. Wreszcie jego twórczość zdobyła uznanie na całym świecie. "Baśnie" zostały przetłumaczone na ponad 80 języków.
Ilustracja baśni "Królowa Śniegu" Rys. Blackspring |
Ilustracja baśni "Mała Syrenka" Rys. Lena_graphics |
Tę pocztówkę otrzymaliśmy z Niemiec w ramach wymiany postcrossingowej. Autorką rysunku jest Daniela Drescher, znana i popularna niemiecka ilustratorka książek dla dzieci. Dla mnie jednak Baśnie Andersena nieodłącznie kojarzą się z ilustracjami Jana Marcina Szancera i uważam je za najlepsze i najpiękniejsze!
Ilustracja baśni "Nowe szaty cesarza" Rys. Daniela Drescher |
"Alicja w Krainie Czarów" - powieść Lewisa Carrolla wydana w 1865 roku. Na pocztówce reprint grafiki z 1908 roku.
Rys. Blackspring |
"Ania z Zielonego Wzgórza" napisana przez kanadyjską pisarkę Lucy Maud Montgomery to jedna z moich ulubionych książek dzieciństwa. Powieść, zanim ukazała się drukiem w 1908 roku, wielokrotnie była odrzucana przez kanadyjskich wydawców. Po jej wydaniu, niemal natychmiast stała się bestsellerem. Kolejne tomy powstawały pod wpływem czytelniczek, które przysyłały do autorki listy z prośbami o napisanie dalszych dziejów Ani.
Rys. Martyna Wołowicz |
Na kolejnej pocztówce oryginalna ilustracja Ernesta Sheparda z książki Alana Alexandra Milne'a "Chatka Puchatka" wydanej w 1928 roku. Dwa lata wcześniej, w 1926 roku ukazała się pierwsza część powieści o przygodach mieszkańców Stumilowego Lasu - "Kubuś Puchatek". Integralną częścią obu książek były właśnie ilustracje Ernesta Sheparda.
"Mały Książę" - książka wydana w 1943 roku, choć zaliczana to klasyki literatury dziecięcej, to jej autor Antoine de Saint-Exupéry od początku adresował ją do dorosłych czytelników. Porusza ponadczasowe i uniwersalne wartości. Antoine de Saint-Exupéry sam zilustrował powieść. Na poniższej pocztówce ilustracja Eleny Schweitzer.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz