niedziela, 2 kwietnia 2023

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Święto obchodzone jest 2 kwietnia w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Jego celem jest promowanie pięknej i wartościowej literatury oraz grafiki dla młodych czytelników. 

Prezentuję pocztówki z ilustracjami czterech baśni Andersena oraz kilku książek należących do klasyki literatury dziecięcej.

Pierwszy zbiór baśni Andersen wydał w 1835 roku. Nie podobało mu się, że od początku traktowano je jako utwory dla dzieci (tytuł tego zbioru to "Baśnie opowiedziane dla dzieci").  Powtarzał, że jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza.

Ilustracja baśni "Calineczka"
Rys. Olga Badulina

Z początku utwory Andersena spotkały się z ostrą krytyką. Zarzucano im brak wartości wychowawczych i zbyt swobodny styl, zbliżony do potocznej mowy.  Na szczęście autor niezrażony tymi uwagami tworzył baśnie dalej -  napisał ich 156.  Wreszcie jego twórczość zdobyła uznanie na całym świecie. "Baśnie"  zostały przetłumaczone na ponad 80 języków. 

Ilustracja baśni "Królowa Śniegu"
Rys. Blackspring

Imieniem pisarza została nazwana międzynarodowa nagroda, którą ustanowiono w 1956 roku. Medal im. Hansa Christiana Andersena przyznawany jest co dwa lata przez IBBY dla uznanych autorów i ilustratorów książek dla dzieci.  Z kolei w 1964  powstała Lista Honorowa im. Hansa Christiana Andersena, na której są umieszczane najlepsze książki dla dzieci i młodzieży w trzech kategoriach: autor, ilustrator, tłumacz.


Ilustracja baśni "Mała Syrenka"
Rys. Lena_graphics

Tę pocztówkę otrzymaliśmy z Niemiec w ramach wymiany postcrossingowej. Autorką rysunku jest Daniela Drescher, znana i popularna niemiecka ilustratorka książek dla dzieci. Dla mnie jednak Baśnie Andersena nieodłącznie kojarzą się z ilustracjami Jana Marcina Szancera i uważam je za najlepsze i najpiękniejsze! 

Ilustracja baśni "Nowe szaty cesarza"
Rys. Daniela Drescher

"Alicja w Krainie Czarów" - powieść Lewisa Carrolla wydana w 1865 roku. Na pocztówce reprint grafiki z 1908 roku.


"Przygody Piotrusia Pana" -  powieść szkockiego powieściopisarza i dramaturga  Jamesa Matthewa Barriego, wydana w 1911 roku.

Rys. Blackspring

"Ania z Zielonego Wzgórza" napisana przez kanadyjską pisarkę Lucy Maud Montgomery to jedna z moich ulubionych książek dzieciństwa. Powieść, zanim ukazała się drukiem w 1908 roku, wielokrotnie była odrzucana przez kanadyjskich wydawców. Po jej wydaniu, niemal natychmiast stała się bestsellerem. Kolejne tomy powstawały pod wpływem czytelniczek, które przysyłały do autorki listy z prośbami o napisanie dalszych dziejów Ani. 

Rys. Martyna Wołowicz

Na kolejnej pocztówce oryginalna ilustracja Ernesta Sheparda z książki  Alana Alexandra Milne'a "Chatka Puchatka" wydanej w 1928 roku. Dwa lata wcześniej, w 1926 roku ukazała się pierwsza część powieści o przygodach mieszkańców Stumilowego Lasu - "Kubuś Puchatek". Integralną częścią obu książek były właśnie ilustracje Ernesta Sheparda. 
Pocztówkę otrzymaliśmy w ramach wymiany postrossingowej od Emmy z Londynu.


"Mały Książę" - książka wydana w 1943 roku, choć zaliczana to klasyki literatury dziecięcej, to jej autor Antoine de Saint-Exupéry od początku adresował ją do dorosłych czytelników. Porusza ponadczasowe i uniwersalne wartości. Antoine de Saint-Exupéry sam zilustrował powieść. Na poniższej pocztówce ilustracja Eleny Schweitzer.



"Pippi Pończoszanka" słynna powieść Astrid Lindgren wydana w 1945 roku. Ilustracje do książki stworzyła Ingrid Vang Nyman i na poniższej pocztówce rysunek jej autorstwa. 


 

Muminki to postacie stworzone przez fińską pisarkę Tove Jansson. Autorka napisała cykl dziewięciu książek i dwudziestu dwóch komiksów i sama je zilustrowała. Pierwsza książka o Muminkach "Małe trolle i duża powódź" została opublikowana w 1945 roku. Wszystkie powieści z tej serii odniosły sukces i zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków. 





Pierwsza historyjka o przygodach Mikołajka została opublikowana 29 marca 1959 roku w jednym z francuskich dzienników. W ciągu kolejnych sześciu lat niezastąpiona spółka autorska: pisarz  René Goscinny i rysownik Jean-Jacques Sempé stworzyła 221 opowiadań. Wiele z nich zostało wydanych w latach sześćdziesiątych w pięciu książkach. Po prawie trzydziestu latach od śmierci René Goscinnego, jego córka Anna zdecydowała się opublikować opowiadania niedostępne dotąd w formie książkowej. Wydano  "Nowe przygody Mikołajka" tom I (2004) i tom II (2006). Trzeci tom "Nieznane przygody Mikołajka" ukazał się w marcu 2009 roku, w 50 rocznicę publikacji pierwszego opowiadania. Zbiór zawiera 10 niepublikowanych dotąd historyjek napisanych przed laty przez Goscinnego i odnalezionych przez jego córkę w domowym archiwum. O ich istnieniu nie wiedział nawet Sempé. Specjalnie do tego tomu wykonał ponad 70 kolorowych ilustracji.
Prezentowana pocztówka została wydana w 2009 roku przez wydawnictwo Znak w związku z promocją książki. W tym roku, jak łatwo obliczyć, kilka dni temu Mikołajek obchodził swoje 64 urodziny! 


Informacje o książkach i autorach zaczerpnęłam z Wikipedii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

KSIĄŻKI NA OBRAZACH

23 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI Lubię pocztówki z motywem książek, więc nie mogłam przepuścić tak wyjątkowej okazji jaką jest dzisiejsz...