Malarstwo i rysunek na pocztówkach to również jeden z moich ulubionych tematów. Jak się okazuje nazbierałam ich już całkiem sporo. Dziś z powodów oczywistych panie mają głos! Uwiecznione przez artystów z różnych epok - od tych sprzed kilku wieków do tych ze współczesnych nam czasów. No i chyba wspólnie razem tworzą jedyny w swoim rodzaju portret kobiety. Zapraszam na kolejną, tym razem świąteczną odsłonę mojej pocztówkowej kolekcji.
Narodziny Wenus, mal. Sandro Botticelli (1445 - 1510).
Botticelli uwiecznił na obrazie Simonettę Vespucci, uchodzącą w Italii za najpiękniejszą kobietę swojej epoki. Jej uroda budziła zachwyt i podobno wprawiała w osłupienie.
Dzieło Botticellego można podziwiać w Galerii Uffizi we Florencji.
Więcej ciekawych informacji na temat artysty, obrazu i historii z nim związanych można znaleźć na stronach: www.travelmagazine.pl/kim-w-rzeczywistosci-byla-wenus-z-florenckiego-obrazu/https://niezlasztuka.net/o-sztuce/sandro-botticelli-narodziny-wenus/
Dama z gronostajem, mal. Leonardo da Vinci (1452-1519).
Na tym obrazie została sportretowana Cecylia Gallerani, kobieta bardzo dobrze wykształcona, prowadziła dysputy filozoficzne, biegle władała łaciną i starożytną greką, tworzyła poezję i uważana była za jedną z najwybitniejszych włoskich poetek tego okresu.
Aby zobaczyć ten obraz w oryginale nie musimy jechać daleko, obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Po więcej ciekawych informacji na temat tego dzieła odsyłam do strony:
Dziewczyna z perłą, mal. Johannes Vermeer (1632 - 1675), obraz uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa, często nazywany Mona Lisą Północy lub Holenderską Mona Lisą. Aby zobaczyć go w oryginale trzeba udać się do Hagi, do Królewskiej Galerii Malarstwa. Kim była dziewczyna namalowana przez artystę? Po tę i więcej informacji odsyłam do strony:
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/johannes-vermeer-dziewczyna-z-perla/
Portret nieznanej kobiety, mal. Iwan Kramskoj (1837 - 1887).
Obraz jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich dzieł na świecie. Artysta przedstawił młodą kobietę w powozie stojącym na Newskim Prospekcie w Petersburgu, w tle widać Teatr Aleksandryjski. Obraz wywołał poruszenie i wiele spekulacji na temat, kim jest modelka Kramskoja. Jednak malarz nigdy nie zdradził tej tajemnicy.
Informacje zaczerpnęłam z tej strony:
https://duchyimperiumrosyjskiego.wordpress.com/2016/10/22/tajemnicza-dama-z-petersburga/
Kobieta siedząca nad morzem, mal. Auguste Renoir (1841-1919), jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu. W centrum jego zainteresowań malarskich znajdowały się portrety kobiet i dzieci. Namalował około sześć tysięcy obrazów!
Więcej informacji o artyście:
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/na-koncu-byly-zawilce-auguste-renoir/
Babie Lato, mal. Józef Chełmoński (1849 - 1914). Obraz został namalowany przez 26-letniego artystę, po jego powrocie z podróży na Kresy Wschodnie (tereny dzisiejszej Ukrainy). Zaprezentowany na wystawie wzbudził wśród publiczności ogromne oburzenie. Padały stwierdzenia: "prostacka chłopka o grubych rysach... z brudnymi nogami". Dziś można go podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie.
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/jozef-chelmonski-babie-lato/
Trzy zupełnie różne portrety kobiet pędzla Aleksandra Gierymskiego (1850 - 1901).
Pierwszy to Żydówka z pomarańczami zwany też Pomarańczarka. Obraz został namalowany w 1881r., uznawany jest za arcydzieło polskiego malarstwa realistycznego. Zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej do Polski wrócił dopiero w 2011r. Dziś można oglądać go w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Dama rokokowa, obraz również namalowany w 1881. Można zobaczyć go w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Trzeci obraz Dziewczyna z Bronowic powstał w latach 1893-1894 podczas pobytu artysty w Krakowie, a dokładnie w podkrakowskich Bronowicach, gdzie zatrzymał się u Włodzimierza Tetmajera. Obraz podobnie jak poprzedni znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Ruda - studium, mal. Teodor Axentowicz (1859 - 1938), zasłynął miedzy innymi jako autor kobiecych portretów perfekcyjnie wykonywanych w technice pastelu, swe obrazy nasycał subtelnym erotyzmem. Nazywano go malarzem pięknych kobiet. Tutaj sportretował Atę Zakrzewską, krakowską piękność, jedną ze swoich ulubionych modelek. Portret znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Pory Dnia, mal. Alfons Mucha (1860 - 1939), jeden z czołowych przedstawicieli secesji. Znakiem rozpoznawczym artysty są wyidealizowane postacie pięknych kobiet w stylu belle epoque - otoczone naręczem kwiatów i liści, symbolami i arabeskami. Ten obraz oraz inne dzieła malarza można podziwiać w Pradze w Muzeum Alfonsa Muchy.
Na obrazie przedstawione są kolejno: Ranne Przebudzenie
Blask Dnia
Wieczorna Kontemplacja
Nocny Odpoczynek
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/alfons-mucha/Portret młodej kobiety z czerwoną parasolką, mal. Olga Boznańska (1865-1940). Obraz zainspirowany sztuką japońską. W dorobku malarki znajduje się kilka dzieł, w których pojawia się stylistyka Dalekiego Wschodu. Nie tylko japońskie rekwizyty, jak kimona, wachlarze czy parasolki, ale także sposób kadrowania portretów, tj. ciasne ujęcie prezentowanej postaci, co według historyków sztuki jest inspirowane japońskimi drzeworytami.
Uwodzicielka - mal. Harrison Fisher (1877 - 1934), amerykański ilustrator współpracujący z wieloma słynnymi czasopismami i magazynami. Stał się znany zwłaszcza dzięki rysunkom eleganckich i pięknych kobiet. Charakterystyczne elementy jego portretów to ogromne, bogato zdobione kapelusze, długie suknie, romantyczne pozy.
Dziewczyna w zielonej sukience, mal. Tamara Łempicka (de Lempicka), (1898 - 1980), jeden z najbardziej znanych obrazów artystki z pierwszego okresu jej twórczości, powstał w latach 1927-1930. Kobieta na portrecie przykuwa uwagę idealnymi proporcjami ciała, wijącymi się złotymi wstęgami włosów oraz zmysłowo opinającą się i falującą zieloną suknią. Symbol nowoczesnej, wyzwolonej i pewnej siebie kobiety lat dwudziestych XX wieku. Obraz znajduje się w kolekcji paryskiego muzeum Centrum Pompidou. Ja miałam okazję dwa tygodnie temu zobaczyć to dzieło "na żywo" na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie , gdzie nie omieszkałam zakupić tę oraz kilka innych pocztówek z malarstwem Łempickiej. 😀
https://mnk.pl/wystawy/lempicka
We Can Do It - amerykański plakat propagandowy stworzony w 1942r. przez J. Howarda Millera. Miał propagować pracę kobiet, które zastępowały w zakładach pracy mężczyzn wstępujących do wojska. W okresie wojny plakat był słabo zauważalny. Dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku zdobył rozgłos i stał się symbolem feminizmu i siły kobiet. Obecnie bardzo popularny i wielokrotnie wykorzystywany. Przez lata spekulowano, kto jest przedstawiony na plakacie, ostatecznie ustalono, że została na nim uwieczniona Naomi Parker.
Autoportret Fridy Kahlo & Sophia Loren - twórcą tego portretu jest Luigi Tarini, włoski artysta mieszkający w Krakowie. Tworzy obrazy łącząc ze sobą różne dzieła sztuki, często słynne obrazy z fotografiami znanych osób. Powstają niezwykłe, zaskakujące i niepowtarzalne dzieła.
Narcyz - ilustracja autorstwa Anny Rudak. Artystka pochodząca z Gdańska, tworzy oprawy dla wydarzeń kulturalnych, ilustracje do książek, magazynów, wydawnictw muzycznych, opakowań i branży modowej.
Mała dziewczynka - rys. Andrzej Tylkowski, artysta o którym pisałam wcześniej, przy okazji pocztówek z kotami.
Pozostaje mi życzyć wszystkim paniom, aby zawsze zachowały w sobie tę małą dziewczynkę 😉
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz