wtorek, 1 października 2024

POCZTÓWKI DZIŚ ŚWIĘTUJĄ 😀

1 października obchodzimy Światowy Dzień Pocztówki. To właśnie tego dnia 155 lat temu poczta Austro-Węgier wprowadziła do obiegu pierwszą "Correspondenz-Karte" -  kartę korespondencyjną.

O historii pocztówki pisałam na moim blogu rok temu. Jeśli macie ochotę przeczytać lub obejrzeć kilka starych pocztówek z mojej kolekcji, to zapraszam tutaj: https://kolekcjonerkapocztowek.blogspot.com/search/label/%C5%9Awiatowy%20Dzie%C5%84%20Poczt%C3%B3wki


Dziś z okazji swojego święta 

prezentują się nietypowe pocztówki

Oczywiście nietypowe pocztówki to nie jest nowy pomysł naszych czasów. Już w okresie ich największej świetności, czyli na początku XX wieku  produkowano i wysyłano bardzo wymyślne pocztówki. Można o tym przeczytać w książce Jana Kotłowskiego "Dawne pocztówki: historia, ikonografia, kolekcjonerstwo" - https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/16338/edition/26233/content 


POCZTÓWKI    O NIETYPOWYCH KSZTAŁTACH


Pocztówka w kształcie pieska - Mały owczarek podhalański -Bacuś


Pocztówka w kształcie mapy Polski - Lato w Tatrach


POCZTÓWKI O NIETYPOWYCH ROZMIARACH

Typowe pocztówki mają wielkość 10,5 x 14,5 cm.

Przedstawiona na zdjęciu największa ma rozmiary 29,5x10,5 cm.

Widokówka przedstawiająca Rynek w Trzebiatowie ma rozmiary 14,8 x 7 cm. Takie widokówki były często wysyłane w latach sześćdziesiątych. Mam kilka takich w swojej kolekcji.

Dwie najmniejsze pochodzą ze Szwecji i są wielkości 7 x 10,5 cm. Z tyłu wydrukowane są świąteczne życzenia a pod spodem miejsce na podpis. Choć na upartego można by zmieścić trochę więcej tekstu od siebie.


KARTY MAKSIMUM


Karty maksimum składają się z trzech elementów: pocztówki, znaczka umieszczonego na jej awersie oraz datownika pocztowego. Znaczek powinien być identyczny jak ilustracja na pocztówce lub blisko do niej nawiązywać.







POCZTÓWKA TRÓJWYMIAROWA


Przykład trójwymiarowej pocztówki ze zmieniającym się obrazkiem. Patrząc pod jednym kątem pani ma otwarte oczy i usta, gdy zmienimy kąt patrzenia, pani mruży oko a usta ma zamknięte. Pamiętam, że takie pocztówki z paniami były popularne w Polsce w latach siedemdziesiątych, ale nie wiem gdzie były produkowane.




POCZTÓWKI Z DODATKIEM

Tu pocztówki znad Bałtyku z małym prezencikiem :)

Pocztówka z piaskiem

Pocztówka z muszelką i piaskiem

Widokówka z bursztynami


POCZTÓWKA DO POKOLOROWANIA

Dla tych co lubią kolorować. Po pokolorowaniu pocztówka staje się jedyna w swoim rodzaju :)


POCZTÓWKI ZE ZDJĘCIEM

Rozwój fotografii cyfrowej sprawił, że taką pamiątkową widokówkę można mieć w kilka minut. Ta pochodzi z początku lat dwutysięcznych.


A ta z roku 2008.



POCZTÓWKA DŹWIĘKOWA

Takie pocztówki popularne były w Polsce w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Na zwykłej pocztówce kupionej w kiosku RUCHU  laminowano cienką warstwę tworzywa sztucznego, w którym wytłoczone były rowki z analogowym zapisem dźwięku, a na środku wykonywano otwór pozwalający na położenie jej na talerzu gramofonu.



Pocztówki te często tłoczyły prywatne firmy z pomijaniem praw autorskich. Jakość nagrania była ponoć słaba Po drugiej stronie pocztówki nanoszono pieczątkę z nazwą utworu i jego wykonawcą.
Tu jak można odczytać: "Taki dzień się zdarza raz" śpiewała Zdzisława Sośnicka.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, POLSKO!

"Niepodległość przybyła jesienią, po opadłych, kolorowych liściach, w ciężkich butach i szarych szynelach niosła wolność piechota ojczy...