1 października obchodzimy Światowy Dzień Pocztówki. To właśnie tego dnia 155 lat temu poczta Austro-Węgier wprowadziła do obiegu pierwszą "Correspondenz-Karte" - kartę korespondencyjną.
O historii pocztówki pisałam na moim blogu rok temu. Jeśli macie ochotę przeczytać lub obejrzeć kilka starych pocztówek z mojej kolekcji, to zapraszam tutaj: https://kolekcjonerkapocztowek.blogspot.com/search/label/%C5%9Awiatowy%20Dzie%C5%84%20Poczt%C3%B3wki
Dziś z okazji swojego święta
prezentują się nietypowe pocztówki.
Oczywiście nietypowe pocztówki to nie jest nowy pomysł naszych czasów. Już w okresie ich największej świetności, czyli na początku XX wieku produkowano i wysyłano bardzo wymyślne pocztówki. Można o tym przeczytać w książce Jana Kotłowskiego "Dawne pocztówki: historia, ikonografia, kolekcjonerstwo" - https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/16338/edition/26233/content
POCZTÓWKI O NIETYPOWYCH KSZTAŁTACH
![]() |
Pocztówka w kształcie pieska - Mały owczarek podhalański -Bacuś |
![]() |
Pocztówka w kształcie mapy Polski - Lato w Tatrach |
POCZTÓWKI O NIETYPOWYCH ROZMIARACH
Typowe pocztówki mają wielkość 10,5 x 14,5 cm.
Przedstawiona na zdjęciu największa ma rozmiary 29,5x10,5 cm.
Widokówka przedstawiająca Rynek w Trzebiatowie ma rozmiary 14,8 x 7 cm. Takie widokówki były często wysyłane w latach sześćdziesiątych. Mam kilka takich w swojej kolekcji.
Dwie najmniejsze pochodzą ze Szwecji i są wielkości 7 x 10,5 cm. Z tyłu wydrukowane są świąteczne życzenia a pod spodem miejsce na podpis. Choć na upartego można by zmieścić trochę więcej tekstu od siebie.
KARTY MAKSIMUM
Karty maksimum składają się z trzech elementów: pocztówki, znaczka umieszczonego na jej awersie oraz datownika pocztowego. Znaczek powinien być identyczny jak ilustracja na pocztówce lub blisko do niej nawiązywać.
![]() |
POCZTÓWKA TRÓJWYMIAROWA
Przykład trójwymiarowej pocztówki ze zmieniającym się obrazkiem. Patrząc pod jednym kątem pani ma otwarte oczy i usta, gdy zmienimy kąt patrzenia, pani mruży oko a usta ma zamknięte. Pamiętam, że takie pocztówki z paniami były popularne w Polsce w latach siedemdziesiątych, ale nie wiem gdzie były produkowane.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz