poniedziałek, 29 lipca 2024

WESOŁE POZDROWIENIA Z WAKACJI

🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞


Wakacyjny sezon wyjazdowy trwa nadal. Widać to w mediach społecznościowych, gdzie niektórzy zamieszczają swoje fotorelacje z podróży. 

Próżno natomiast zaglądać do skrzynki pocztowej w oczekiwaniu na widokówki od znajomych z pozdrowieniami z urlopu. Dawniej, w latach mojej wczesnej młodości ;) w sezonie urlopowym pocztówki przychodziły codziennie, czasami nawet po dwie naraz. Stąd między innymi pochodzi duża część mojej kolekcji.

Dziś zdecydowanie mniej osób decyduje się na wysyłanie tradycyjnych pocztówek z pozdrowieniami z wakacji. Drogie usługi pocztowe, opieszałość poczty oraz powszechna dostępność urządzeń elektronicznych zmieniły zwyczaje także w tej dziedzinie.

Obecnie pocztówki i widokówki najczęściej kupuje się jako miłą pamiątkę z odwiedzanych miejsc.

Zawsze jednak przyjemnie jest, gdy w skrzynce pocztowej oprócz rachunków i ulotek reklamowych znajdziemy jakąś karteczkę z pozdrowieniami. A już takie pocztówki, jakie prezentuję w dzisiejszym poście, powinny z pewnością wywołać uśmiech na każdej twarzy  😃.

Seria humorystycznych kartek wydanych przez Wydawnictwo B.M. Graniczkowska bardzo mi się spodobała. Autorem wszystkich rysunków jest pan Maciej Mazur. 

Mam nadzieję, że również i Was rozbawią te dowcipne pozdrowienia. Dajcie znać...


POZDROWIENIA Z GÓR





POZDROWIENIA ZNAD MORZA


POZDROWIENIA Z UZDROWISKA






POZDROWIENIA  Z EGZOTYCZNYCH PODRÓŻY

 

środa, 17 lipca 2024

LATO W PRL - NA BASENIE

TROCHĘ WODY DLA OCHŁODY

Lato w pełni i kolejna fala upałów. Jeśli na parę dni spiekota odpuści można odetchnąć pełną piersią. Odwrotnie niż za "dawnych" czasów. 

Wspominam swoje wakacje z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy to wyczekiwało się paru gorących dni, aby można było spędzić je nad wodą i wreszcie  pochodzić w przewiewnych ubraniach z krótkim rękawem. Jednak większość lata bywała wtedy deszczowa i chłodna, dlatego często używaną garderobą były swetry i długie spodnie. Tak się składa, że niedaleko od mojego domu, w którym mieszkałam w dzieciństwie znajdował się odkryty basen, toteż gdy letnia pogoda sprzyjała, chodziliśmy tam, aby się popluskać i nacieszyć słońcem.

Dziś amatorzy kąpieli nie muszą czekać na odpowiednie warunki. Po prostu każdego roku lato oferuje w pakiecie tropikalny żar, który wręcz zmusza do szukania ochłody w wodzie. 

"Mój" basen prawdopodobnie nigdy nie został uwieczniony na widokówce, ale za to prezentuję kąpieliska z kilku innych miast. Pocztówki pochodzą z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Czy przedstawione na nich obiekty przetrwały do dzisiaj? Czy może zostały przebudowane i zmodernizowane, tak jak wspomniany przeze mnie basen mojego dzieciństwa?


Basen w Jaworzu. Stoły i ławeczki czekają, piękne położenie wśród drzew, tylko niewielu chętnych do skorzystania z tych atrakcji. Może to wczesna godzina, a może sezon jeszcze się nie zaczął? Pocztówka wysłana w 1965 roku, a zdjęcie pewnie zrobione jeszcze wcześniej.

JAWORZE - Basen kąpielowy,
fot. Z. Gamski, PTTK Zakład Wytwórczy "Foto-Pam" Wrocław


W Głubczycach przy ulicy Dworcowej już przed II wojną światową znajdował się basen. W czasach PRL-u przeżywał swoją świetność, potem popadł w ruinę. Został przebudowany i zmodernizowany w 2022 roku.

GŁUBCZYCE, Basen pływacki, 
wg fotografii barwnej K. Kaczyńskiego, Biuro Wydawnicze "RUCH"


Widoczny na poniższej widokówce basen to część Parku Kąpielowego w Wiśle. Obiekt został wybudowany na początku lat trzydziestych XX wieku. Wówczas był jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. W 1934 roku wybudowano murowaną, utrzymaną w stylu modernistycznym kawiarnię i szatnię dla hokeistów. Następnie ukończono budowę kortów tenisowych, które zimą służyły jako ślizgawka i lodowisko hokejowe. Przez lata kompleks sportowy służył okolicznym mieszkańcom oraz turystom, lecz upływ czasu oraz brak odpowiednich inwestycji doprowadził do zniszczenia i ruiny obiektu. W 2011 r. basen został zamknięty. Park został zrewitalizowany w 2021 roku i znowu jest jedną z atrakcji Wisły.

WISŁA, Basen pływacki,
wg fot. barwnej M. Raczkowskiego, Biuro Wydawnicze "RUCH"
 
Odkryty basen w Busku-Zdroju funkcjonował w pięknym Parku Zdrojowym. Z informacji w Internecie wynika, że obiekt już nie istnieje, ale w Parku planowane są  inwestycje, więc pewnie basen pojawi się w nowej odsłonie. 


BUSKO ZDRÓJ, Basen kąpielowy, 
 fot. J. Siudecki, Krajowa Agencja Wydawnicza.


Dwie kolejne widokówki przedstawiają kąpielisko "Fala" w Parku Śląskim w Chorzowie. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce 12 czerwca 1966 roku i było to wtedy jedno z największych kąpielisk w Polsce. W pierwszym sezonie odwiedziło go aż 230 tysięcy osób. Cały obiekt składał się z pięciu basenów: olimpijskiego, małego do skoków, ze sztuczną falą, dla początkujących pływaków i dla nieumiejących pływać. Do tego dochodziły trzy dziecięce brodziki. Basen ze sztuczną falą wzorowany był na jednym z basenów na wyspie Małgorzaty w Budapeszcie.

KATOWICE-CHORZÓW, Kąpielisko "Fala" w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku,
fot. J Siudecki, Biuro Wydawnicze "RUCH"


Kompleks szybko zdobył renomę i opinię najlepszego tego typu ośrodka w województwie. Do dzisiaj kąpielisko "Fala" uznawane jest za wybitne osiągnięcie architektury sportowej. Miejsce cieszyło się ogromną popularnością. Były takie dni, że jednorazowo korzystało z niego około 25- 30 tysięcy amatorów kąpieli! 

Na początku lat dwutysięcznych "Fala"  zaczęła podupadać. W 2012 r. część basenów została zasypana. Ostatecznie obiekt został zamknięty w 2016 roku. Obecnie na jego miejscu powstaje nowe kąpielisko. 


KATOWICE-CHORZÓW, Kąpielisko "Fala" w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku,
wg fotografii barwnej M. Raczkowskiego, Biuro Wydawnicze "RUCH".

Źródło:
Informacje o historii basenów zaczerpnęłam z głębin Internetu 😉

PS
Dołączam kolejną widokówkę z basenem. (16.08.2024). Basen w Grudziądzu w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Wypoczynku przy ulicy Za Basenem. 
Ale tłoczno!

GRUDZIĄDZ
Basen kąpielowy, fot. C. Woźny, wyd. KAW


czwartek, 4 lipca 2024

NEW YORK, NEW YORK

Dzień Niepodległości - święto państwowe obchodzone 4 lipca w USA, to dobra okazja, aby zaprezentować widokówki, które otrzymałam w ramach wymiany postcrossingowej. Rok temu z okazji amerykańskiego święta prezentowałam mapki poszczególnych stanów - https://kolekcjonerkapocztowek.blogspot.com/2023/07/stany-stany-fajowa-jazda.html, dziś wybrałam te pochodzące z "miasta, które nigdy nie śpi". 

New York City -  miasto o największej liczbie ludności w USA. Wg danych z 2022 roku liczba mieszkańców NY wynosiła 8,3 mln. Jest najbardziej zróżnicowanym językowo miastem na świecie - na jego obszarze mówi się w ponad 800 językach.


Nowy Jork jest najczęściej wyszukiwanym miejscem na świecie za pośrednictwem Google - wg statystyki z września 2011 r. łączna liczba wyszukań dla hasła "Nowy Jork" wyniosła 4,6 miliarda. 



Times Square
określany mianem "Skrzyżowania Świata" - jasno rozświetlony punkt centralny teatru broadwayowskiego, jest jednym z najruchliwszych przejść dla pieszych na świecie. Znajduje się w dzielnicy Midtown, w okręgu Manhattan. Jest jedną z ikon Nowego Jorku. Słynie z ogromnej liczby reklam świetlnych, dlatego, jak twierdzą ci, którzy tam byli, koniecznie trzeba go zobaczyć nocą. (widokówkę nadesłała Brenda)


1 World Trade Center (wcześniej pod nazwą Freedom Tower) jeden z czterech wieżowców stanowiących część nowego kompleksu, który powstał w miejscu biurowców WTC zniszczonych w wyniku zamachu we wrześniu 2001. Jego wysokość wynosi 541 m, czyli 1776 stóp, które symbolicznie oznaczają rok, w którym ogłoszono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Jest to obecnie najwyższy budynek w USA. (widokówka od Brendy)



Symbole Nowego Jorku: Chrysler Building (po lewej) i Empire State Building na widokówce od Gosi.


Chrysler Building ma 319 metrów wysokości i 77 pięter. Jego budowę ukończono w 1930 roku, był to pierwszy w historii wieżowiec, który przekroczył 305 m wysokości. W 1931 roku został wyprzedzony przez Empire State Building i jest obecnie na piątym miejscu w Nowym Jorku. Budynek jest znanym przykładem architektury art déco. Charakterystyczne ozdoby cechuje podobieństwo do elementów samochodów Chryslera. 

Empire State Building - jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi właśnie Empire State. Budynek ma jeden z najpopularniejszych zewnętrznych tarasów widokowych na świecie. Przy bezchmurnej pogodzie można dostrzec obiekty odległe nawet o 100 km. Widać stąd cztery sąsiednie stany. Wieżowiec waży przeszło 360 tysięcy ton, ma 73 windy i 1860 stopni na najwyższe piętro

Na widokówce od Brendy: Freedom Tower, Statua Wolności
oraz Most Brookliński i Most Manhattański

Statua Wolności  - posąg na wyspie Liberty Island u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego. Jest to dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego, upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W 1984 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Most Brookliński (Brooklin Bridge) - jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie, ukończony w 1883r. Łączy dzielnice Brooklyn i Manhattan, które oddziela od siebie rzeka East River. Jego długość to 1834 metry.

Most Manhattański ( Manhattan Bridge) - dwupoziomowy most wiszący nad East River łączący Lower Manhattan z Brooklynem. Według danych z 2008 roku każdego dnia przez most przejeżdża ok 70 tysięcy pojazdów mechanicznych.

Widokówka od Sage


Widokówka kupiona na giełdzie staroci. Jakaś Ela przysłała Kasi pozdrowienia zza Wielkiej Wody :)





Tę pamiątkową widokówkę dostałam od koleżanki, która miała okazję zobaczyć Nowy Jork na własne oczy.

Na koniec dzisiejszego wpisu wyjątkowo dodaję dwie "muzyczne widokówki" z YouTube: Frank Sinatra i Alicia Keys




Zakończę słowami z piosenki "Byłem w Nowym Jorku" Grzegorza Turnaua :

(...)"Lecz mówię wam: pojedźcie.
Postójcie. I posiedźcie.
Bo nie warto nie być w Nowym Jorku."

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,grzegorz_turnau,bylem_w_nowym_yorku.html


Źródło: Wikipedia
               YouTube

Z ŻOŁNIERSKIM POZDROWIENIEM...

Odwiedzając kiedyś targ staroci natknęłam się na widokówki przedstawiające żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Byłam zdziwiona, gdyż nigdy ...