sobota, 1 czerwca 2024

DZIECI NA WIDOKÓWKACH Z PRL-u

Już kilkakrotnie wspominałam, że w widokówkach z czasów PRL urzeka mnie "zatrzymane" w kadrze życie codzienne.  Ówcześni autorzy zdjęć chętnie fotografowali ludzi na tle obiektów architektonicznych czy elementów krajobrazu, chcąc w ten sposób "ożywić" prezentowany na widokówce obrazek. Postacie na zdjęciach nie zawsze są uchwycone znienacka, czasami wyraźnie pozują ustawione przez fotografa, co moim zdaniem wcale nie odbiera pocztówce uroku. Dziś już nie wykonuje się takich widokówek... 

Z okazji Dnia Dziecka z mojej kolekcji wybrałam te widokówki, na których są najmłodsi obywatele PRL-u. Obecnie większość z nich prawdopodobnie jest w wieku około pięćdziesięciu i sześćdziesięciu kilku lat 😀

(Kliknięcie na poszczególne zdjęcie spowoduje jego powiększenie)

Widokówka z pierwszej połowy lat sześćdziesiątych: grupka dzieci odświętnie ubranych stoi w zamyśleniu przed  pomnikiem naszego wielkiego kompozytora. Widać wyraźnie, że dzieciarnia została tu ustawiona specjalnie do zdjęcia. Takie przesłanie patriotyczne. Ale gdyby ich nie było, moim zdaniem widokówka byłaby mniej ciekawa.


SOCHACZEW. Pomnik Fryderyka Chopina.
fot. J. F. Beeger, Biuro Wydawnicze "RUCH".


Tutaj krakowskie planty w jesiennej scenerii, lata sześćdziesiąte. Na spacerek wybrała się grupa przedszkolaczków wraz z dwoma paniami opiekunkami. W oddali widać innych przechodniów: zakonnica, jakiś mundurowy i pan w szarym prochowcu. Wszystko bardzo naturalnie.

KRAKÓW. Fragment plant.
Wg fotografii barwnej P. Krassowskiego. Biuro Wydawnicze "RUCH".


A to już dużo późniejsze lata - nie udało mi się dokładnie określić daty - być może przełom lat 80-tych i 90-tych. Choć zamierzonym tematem widokówki wg opisu z tyłu jest Pałac Działyńskich, to jednak  wzrok przyciąga najpierw grupa młodych turystów spacerujących po poznańskim Starym Rynku.

POZNAŃ - Pałac Działyńskich
Fot. Zbigniew Staszyszyn, Agencja Wydawnictw Artystycznych.


Zwykłe PRL-owskie osiedle, bloki z wielkiej płyty - budownictwo, które dominowało w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych oraz typowy dla tamtego okresu plac zabaw złożony z kilku metalowych drabinek i małej piaskownicy pośrodku. Latem w południe musiało tu być strasznie gorąco - brak choćby jednego drzewka. Maluchy raczej znudzone. Może pod trzepakiem dzieje się coś ciekawszego? 

LUBLIN. Osiedle mieszkaniowe "Kolejarz"
Fot. A. Voellnagel, Krajowa Agencja Wydawnicza.


Tutaj, aby przełamać na zdjęciu monotonię rabczańskiego osiedla, fotograf najwyraźniej postanowił wesprzeć się młodzieżą. Dwie dziewczynki widocznie poinstruowane przez pana z aparatem posłusznie wskazują coś rękami, choć jedna z nich nie oparła się chęci zerknięcia w stronę obiektywu. Chłopaki siedzący na ławce wyglądają na trochę speszonych i nie bardzo wiedzą, gdzie podziać wzrok. No cóż, to trochę nietypowa sytuacja, że ktoś chce fotografować takie zwykłe osiedle i zwykłą dzieciarnię. Ciekawe, czy potem widzieli tę widokówkę.

RABKA. Osiedle mieszkaniowe.
Fot. S. R. Sadowski - KAW.

Fontanny mają w sobie coś przyciągającego. Maluchy  wpatrzone w fontannę na skwerze przy ulicy Adama Mickiewicza w Tarnobrzegu. Lata siedemdziesiąte.

TARNOBRZEG. Fontanna przy ulicy Adama Mickiewicza.
Fot. J. Peszkowski - KAW

Kolejna fontanna wzbudzająca zainteresowanie dzieciarni, tym razem na widokówce z Przemyśla. Sam obiekt znajduje się w centrum przemyskiego Rynku i jest jednym z symboli miasta ze względu na rzeźbę niedźwiedzicy stojącej na kamiennym wzniesieniu. Jest to nawiązanie do herbu Przemyśla, w którym znajduje się niedźwiedź.  Fontanna chociaż nieczynna to i tak jest atrakcją dla dzieci, które wchodzą do środka, zapewne po to, aby przyjrzeć się z bliska dwóm małym niedźwiadkom wspinającym się po skałce w stronę matki.

PRZEMYŚL. Rynek.
Fot. P. Krassowski - KAW

Na koniec dzisiejszego przeglądu dwie widokówki z wczasów nad morzem.

Ośrodek wczasowy "Mostostal" w Darłówku, początek lat siedemdziesiątych. Przy domu wczasowym plac zabaw z czterema huśtawkami i piaskownicą, a obok nawet stoliki z parasolkami. Full wypas! Świetne miejsce na rodzinny wypoczynek. Rodzice mogą tutaj miło spędzać czas ze swoimi pociechami. Na załączonej widokówce moją uwagę zwrócił mężczyzna z dwoma maluchami w żółtej bujanej huśtawce. Uśmiechnięty brodacz w obcisłych kąpielówkach  - widać pełen luz i  odprężenie!  Tak trzymać tatusiu 😉

DARŁÓWKO. Miejscowość wczasowa (przedmieście Darłowa)
przy ujściu Wieprzy do Bałtyku.
Ośrodek wczasowy "Mostostal" Wrocław
Fot. J. Makarewicz - KAW

Wreszcie czas na zabawę nad morzem! Grupka młodych żeglarzy zastanawia się, jak wyruszyć w rejs porzuconą na brzegu łodzią 😉 

ŚWINOUJŚCIE. Nad Bałtykiem.
Fot. M. Raczkowski - KAW

(...) "Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie
Święty i czysty, jak pierwsze kochanie,
Niezaburzony błędów przypomnieniem,
Niepodkopany nadziei złudzeniem,
Ani zmieniony wypadków strumieniem.
Gdziem rzadko płakał, a nigdy nie zgrzytał,
Te kraje radbym myślami powitał,
Kraje dzieciństwa, - gdzie człowiek po świecie
Biegł jak po łące, a znał tylko kwiecie
Małe i piękne, jadowite rzucił,
Ku pożytecznym oka nie odwrócił,

Ten kraj szczęśliwy, ubogi i ciasny!
Jak świat jest boży, tak on był nasz własny!
Jakże tam wszystko do nas należało,
Jak pomnim wszystko, co nas otaczało:
Od lipy, która koroną wspaniałą
Całej wsi dzieciom użyczała cienia,
Aż do każdego strumienia, kamienia,
Jak każdy kątek ziemi był znajomy
Aż po granicę, po sąsiadów domy!" (...)

Drodzy Czytelnicy mojego bloga, zachęcam Was
 do zostawiania komentarzy 😃

2 komentarze:

  1. Anno, z przyjemnością zaglądam na Twojego bloga. Miałaś świetny pomysł na taką tematyczną formę pokazywania swoich pocztówek. Baaardzo mi się u Ciebie podoba :)
    Chciałabym aby częściej pojawiały się Twoje wpisy. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mi miło :) Jesteś pierwszą osobą, która zostawiła swój komentarz, więc tym bardziej witam z radością. Zastanawiałam się nawet, czy mój blog jest widoczny w sieci i czy w ogóle ktoś go czyta. Ja Twój blog staram się oglądać regularnie, bo też jestem postcrosserką. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Z ŻOŁNIERSKIM POZDROWIENIEM...

Odwiedzając kiedyś targ staroci natknęłam się na widokówki przedstawiające żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Byłam zdziwiona, gdyż nigdy ...