(sł. Marek Grechuta)
🌞
Z okazji przyjścia wiosny wszystkim odwiedzającym tę stronę życzę pogody ducha i wiosennego nastroju każdego dnia 🌼 🌷
![]() |
mal. Alfons Mucha Wiosna z obrazu Pory roku |
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Świat odległy i bliski. Świat z przeszłości i teraźniejszy. Świat ludzi i świat przyrody. Po prostu fascynujący świat na pocztówkach! Prezentację pocztówek z mojej kolekcji łączę z opowieściami na różne tematy. Bo każda pocztówka coś opowiada.
🌞
Z okazji przyjścia wiosny wszystkim odwiedzającym tę stronę życzę pogody ducha i wiosennego nastroju każdego dnia 🌼 🌷
![]() |
mal. Alfons Mucha Wiosna z obrazu Pory roku |
Kilka dni temu spotkała mnie bardzo miła niespodzianka: moja kolekcja kartek powiększyła się, a to dzięki pani Małgorzacie, obserwatorce niniejszej strony, która podarowała mi ponad 250 pocztówek! Wśród nich znalazły się stare widokówki, które szczególnie przykuły moją uwagę. Nie muszę chyba dodawać, że podarunek od pani Małgosi, której w tym miejscu jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję 💗, sprawił mi ogromną radość. Przez cały wieczór oglądałam, segregowałam i układałam moje nowe nabytki, ciesząc się każdym z osobna. Na szczęście był to piątek, więc bez wyrzutów sumienia mogłam spokojnie oddać się temu jakże przyjemnemu zajęciu. Wtedy właśnie powstał pomysł na kolejny wpis, tym razem poświęcony moim najstarszym widokówkom.
A zatem, znowu zapraszam do podróży w przeszłość.
WIDOKÓWKI Z PRZEŁOMU LAT 50-tych I 60-tych XX WIEKU
Wybrałam kilka najciekawszych moim zdaniem czarno-białych widokówek z przełomu lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Są to czasy wczesnej młodości moich rodziców, a więc okresu, który znam z ich opowiadań, książek i filmów. Oglądając te zdjęcia bardzo wnikliwie, czuję się niemalże jak detektyw, który z lupą w ręku bada każdy detal. Na pocztówkach interesują mnie przede wszystkim ludzie i to, co ich otacza. Wyłuskuję z nich małe okruchy historii, scenki z codziennego życia przypadkowo uwiecznione na mało znaczących wówczas kartonikach. Dziś dopełniają nasze widzenie tamtych czasów. Dla mnie - ciekawe i fascynujące doświadczenie.
Wszystkie zaprezentowane tu widokówki są z obiegu, choć nie z każdej da się odczytać datę wysłania. Należy jednak pamiętać, że rok widniejący na pieczątce lub zapisany przez nadawcę w korespondencji zwykle nie jest tożsamy z rokiem, w którym wykonano fotografię. Dlatego przyjęłam, że utrwalone obrazy pochodzą z przełomu dwóch dekad. Mogły powstać pod koniec lat 50-tych i w pierwszej połowie 60-tych. Na temat sfotografowanych obiektów starałam się znaleźć w Internecie jakieś informacje. W kilku przypadkach poszukiwania zostały uwieńczone drobnym sukcesem :)
Ta widokówka (od pani Małgosi) od razu zwróciła moją uwagę, a szczególnie widoczny na niej wóz zaprzężony w konie. Z opowiadań mamy wiem, że jej tata, a mój dziadek Teofil jeździł takim wozem zaraz po wojnie aż do połowy lat pięćdziesiątych, świadcząc usługi transportowe, głównie przy przeprowadzkach.
Zdjęcie przedstawia fragment Rynku w Ziębicach (obecnie w województwie dolnośląskim), wykonane prawdopodobnie ok. lat 1951-1955. Jak podaje Wikipedia, jeszcze w 1905 roku 98% mieszkańców Ziębic stanowili Niemcy. W 1945 roku miasto zostało przyłączone do Polski, a dotychczasową ludność przesiedlono do Niemiec. Widoczny po lewej stronie Pomnik Wdzięczności Żołnierzowi Armii Czerwonej postawiono w 1951 roku, kilka lat później (prawdopodobnie w 1956) został uszkodzony, a następnie zastąpiony obeliskiem.
![]() |
Ziębice. Rynek. Fot. L. Ślusarczyk, wyd. P.T.T.K. - Zakłady Wytwórcze Fotowidokówek i Pamiątek we Wrocławiu |
![]() |
Chodzież. Rynek. Fot. K. Jabłoński, wyd. Biuro Wydawnicze "Ruch" |
![]() |
Radzyń Podlaski. Fragment miasta. Fot. J. Siudowski, wyd. Biuro Wydawnicze "Ruch". |
![]() |
Krosno. Ulica Nowotki. Fot. L. Święcki, wyd. Biuro Wydawnicze "Ruch" |
![]() |
Krosno. Fragment Rynku Fot. J. Korpal, wyd. Biuro Wydawnicze "Ruch" |
![]() |
Krosno. Fragment Rynku Fot. Z. Postępski, wyd. Biuro Wydawnicze "Ruch" |
![]() |
Oświęcim. Fragment Rynku. Fot. L. Święcki, wyd. Biuro Wydawnicze "Ruch" |
![]() |
Warszawa. Krakowskie Przedmieście. Fot. L. Święcki, wyd. Biuro Wydawnicze "Ruch" |
![]() |
Warszawa. Ulica Krucza. Fot. Z. Siemaszko, wyd. Biuro Wydawnicze "Ruch" |
![]() |
1) Koszalin. Fragment ulicy Zwycięstwa. Fot. F. Zwierzchowski 2) Koszalin. Ulica Zwycięstwa. Fot. S. Arczyński |
Malarstwo i rysunek na pocztówkach to również jeden z moich ulubionych tematów. Jak się okazuje nazbierałam ich już całkiem sporo. Dziś z powodów oczywistych panie mają głos! Uwiecznione przez artystów z różnych epok - od tych sprzed kilku wieków do tych ze współczesnych nam czasów. No i chyba wspólnie razem tworzą jedyny w swoim rodzaju portret kobiety. Zapraszam na kolejną, tym razem świąteczną odsłonę mojej pocztówkowej kolekcji.
Narodziny Wenus, mal. Sandro Botticelli (1445 - 1510).
Botticelli uwiecznił na obrazie Simonettę Vespucci, uchodzącą w Italii za najpiękniejszą kobietę swojej epoki. Jej uroda budziła zachwyt i podobno wprawiała w osłupienie.
Dzieło Botticellego można podziwiać w Galerii Uffizi we Florencji.
Więcej ciekawych informacji na temat artysty, obrazu i historii z nim związanych można znaleźć na stronach: www.travelmagazine.pl/kim-w-rzeczywistosci-byla-wenus-z-florenckiego-obrazu/https://niezlasztuka.net/o-sztuce/sandro-botticelli-narodziny-wenus/
Dziewczyna z perłą, mal. Johannes Vermeer (1632 - 1675), obraz uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa, często nazywany Mona Lisą Północy lub Holenderską Mona Lisą. Aby zobaczyć go w oryginale trzeba udać się do Hagi, do Królewskiej Galerii Malarstwa. Kim była dziewczyna namalowana przez artystę? Po tę i więcej informacji odsyłam do strony:
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/johannes-vermeer-dziewczyna-z-perla/
Portret nieznanej kobiety, mal. Iwan Kramskoj (1837 - 1887).
Obraz jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich dzieł na świecie. Artysta przedstawił młodą kobietę w powozie stojącym na Newskim Prospekcie w Petersburgu, w tle widać Teatr Aleksandryjski. Obraz wywołał poruszenie i wiele spekulacji na temat, kim jest modelka Kramskoja. Jednak malarz nigdy nie zdradził tej tajemnicy.
Informacje zaczerpnęłam z tej strony:
https://duchyimperiumrosyjskiego.wordpress.com/2016/10/22/tajemnicza-dama-z-petersburga/
Kobieta siedząca nad morzem, mal. Auguste Renoir (1841-1919), jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu. W centrum jego zainteresowań malarskich znajdowały się portrety kobiet i dzieci. Namalował około sześć tysięcy obrazów!
Więcej informacji o artyście:
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/na-koncu-byly-zawilce-auguste-renoir/
Babie Lato, mal. Józef Chełmoński (1849 - 1914). Obraz został namalowany przez 26-letniego artystę, po jego powrocie z podróży na Kresy Wschodnie (tereny dzisiejszej Ukrainy). Zaprezentowany na wystawie wzbudził wśród publiczności ogromne oburzenie. Padały stwierdzenia: "prostacka chłopka o grubych rysach... z brudnymi nogami". Dziś można go podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie.
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/jozef-chelmonski-babie-lato/
21 marca został ustanowiony Światowym Dniem Poezji. Co za wspaniała kumulacja: cieszymy się wiosną i rozkoszujemy poezją! Dlatego dziś poc...