TRZEJ KRÓLOWIE NA POCZTÓWKACH
O królach, którzy prowadzeni przez Gwiazdę przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Dzieciątku wiemy bardzo niewiele. Wspomina o nich tylko Ewangelia świętego Mateusza. Nie znajdziemy w niej jednak informacji o tym, jak nazywali się owi Mędrcy ze Wschodu, ani nawet ilu ich było. W różnych tradycjach podaje się różną liczbę mędrców: na przykład dwóch, czterech, sześciu, dwunastu a nawet sześćdziesięciu! Niezależnie od wszystkich spekulacji na ich temat, postacie Mędrców ze Wschodu wpisani są w naszą kulturę. Mówią o nich nie tylko kolędy, ale również filmy, dzieła literackie i przede wszystkim obrazy. Znalazłam kilka pocztówek z ciekawym przedstawieniem Trzech Króli. Zapraszam do obejrzenia.
Przedstawiony obraz datowany na lata 1460 - 1470, obecnie w Muzeum Diecezjalnym we Wrocławiu.
Wit Stwosz "Pokłon Trzech Króli" - fragment Ołtarza Mariackiego (1477 - 1489). Zaprezentowana tutaj pocztówka to tzw. karta maksimum. Na tego typu pocztówce znaczek naklejony jest na jej przedniej stronie. Znaczek i kartka mają podobny lub identyczny motyw graficzny.
Obraz Domenico Ghirlandaio, włoskiego malarza, przedstawiciela szkoły florenckiej. Dzieło powstało w 1488 r.
Obraz Karola Stankiewicza, datowany na rok 1882. Pocztówka pochodzi z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Ta pocztówka niestety nie ma opisu i nie wiem, kto jest autorem tej ciekawej grafiki - połączenia naszych rodzimych motywów folklorystycznych z motywami wschodu. Kartka wysłana w 1961 roku.
Pocztówka zaprojektowana przez Hannę Balicką - Fribes, oprócz grafiki także tekst i zapis nutowy kolędy "Mędrcy świata". Kartka wysłana w 1989 r.
A to wizja pokłonu Trzech Króli autorstwa Izabeli Kowalskiej-Wieczorek. Pocztówka wydana w latach dziewięćdziesiątych przez Fundację Dzieciom.
Czarno-biała fotografia przedstawiająca świąteczną aranżację z figurkami Trzech Króli wyciętymi z papieru. Pocztówka wysłana w 1969 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz