Róża Sarońska (Rosa de Saron) to niezwykle piękna roślina. Na Wschodzie ze względu na swój wygląd uważana jest za kwiat królewski i boski. W Palestynie uosabia symbol wiecznej miłości.
Niech ta wyjątkowa róża będzie mottem dzisiejszego dnia. Dedykuję ją wszystkim Paniom, czytelniczkom mojego bloga w dniu ich święta :)
Róża Saronu - to tytuł obrazu namalowany w 1923 roku przez Józefa Mehoffera. Widzimy na nim ujętą z profilu postać siedzącej na skraju krzesła przystojnej brunetki, ubranej w wieczorową suknię, charakterystyczną dla mody z lat 20-tych XX wieku. Bohaterka trzyma w dłoni koronkową chusteczkę i patrzy zamyślona przed siebie. Całej tej scenie uroku dodaje bogato zdobiona mata, na tle której została ukazana sylwetka damy.
Kim zatem była owa piękność, że malarz nadał jej portretowi tytuł tożsamy z nazwą tak wyjątkowej rośliny?
 |
Reprodukcja obrazu Józefa Mehoffera na pocztówce wyd. Anelo |
To Zofia Minderowa urodzona w 1894, wyjątkowa postać z ówczesnego świata mody. Wyróżniała się atrakcyjną aparycją i urokiem osobistym. Należała do śmietanki towarzyskiej Krakowa i bywała również częstym gościem w salonie Mehofferów, zapraszana przez żonę artysty, także malarkę.
Pochodziła z inteligenckiej rodziny żydowskiej, jej ojcem był znany fotograf Wilhelm Kleinberg. Zofia od dziecka uzdolniona artystycznie, ukończyła szkołę krawiecką w Pradze by w Krakowie przy ulicy Gołębiej prowadzić szeroko cenioną, luksusową pracownię krawiecką. Sama projektowała stroje i dziś mogłaby być nazwana kreatorką mody.
Jej uroda zachwycała, była muzą dla artystów. Xawery Dunikowski wyrzeźbił jej popiersie, a Józef Mehoffer namalował dwa portrety Zofii.
Jeden z portretów znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, drugi zaś w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
Inne pocztówki z reprodukcjami słynnych portretów kobiet możecie zobaczyć w moim wcześniejszym poście:
https://kolekcjonerkapocztowek.blogspot.com/2023/03/dziewczyny-kobiety-damy.html
🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
Więcej o losach bohaterki obrazu Róża Saronu i o samym obrazie możecie przeczytać tutaj: https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/419768
i tutaj:
https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,obrazy,1013,obraz_jozef_mehoffer_roza.html