piątek, 1 września 2023

CZAS DO SZKOŁY

Niektórym osobom początek września kojarzy się z powrotem do szkoły 😉.

Proszę bardzo! Oto, co ciekawego znalazłam wśród moich pocztówek w temacie szkoły.


Pocztówka wydana w ZSRR w latach pięćdziesiątych przedstawia obraz Mikołaja Bogdanowa - Bielskiego "Na progu szkoły"

Przyznam, że po raz pierwszy zetknęłam się z nazwiskiem tego malarza, zaczęłam szukać informacji na jego temat i zafascynowała mnie jego historia.  Urodził się w 1868 roku we wsi Szytiki w obwodzie bielskim Smoleńskiej Guberni i był nieślubnym dzieckiem ubogiej chłopki. "Bogdanow" nie jest prawdziwym nazwiskiem artysty, lecz pseudonimem, który sobie wybrał. Druga część nazwiska pochodzi od nazwy obwodu. Już od najmłodszych lat Mikołaj uwielbiał rzeźbić w drewnie figurki i rysować na płotach. Właśnie na te jego wytwory zwrócił uwagę profesor moskiewskiego uniwersytetu Sergiej Aleksander Raczyński, który akurat wtedy poświęcił się organizowaniu szkół dla chłopskich dzieci w swym rodzinnym obwodzie bielskim. Profesor zabrał chłopca do swojej szkoły we wsi Tatiewo, gdzie Mikołaj zdobył podstawowe wykształcenie. Przez cały okres nauki mieszkał w domu Raczyńskiego jako członek rodziny. Na tym pomoc profesora nie zakończyła się. Opłacił dalszy koszt nauki chłopca na studiach, utrzymywał z nim stały kontakt listowny i wspierał go swymi radami i wskazówkami. Prace Bogdanowa-Bielskiego, które powstały przed rokiem 1920 bardzo realistycznie oddają klimat ostatnich lat carskiej Rosji. Widać na nich pełen przekrój rosyjskiego społeczeństwa tego okresu. Jednak najwięcej obrazów artysta poświęca chłopskim dzieciom, które są głównymi bohaterami jego dzieł. Z biegiem lat prace malarza zdobywają coraz większe uznanie, są prezentowane na międzynarodowych wystawach i kupowane przez kolekcjonerów.

Obraz "Na progu szkoły" namalowany w 1897 - to obraz autobiograficzny. Mikołaj, jako jeszcze ubogi pastuszek stoi w drzwiach klasy, gdzie odbywa się egzamin. Za chwilę chłopiec będzie rysował portret profesora, a potem zostanie przyjęty do szkoły podstawowej Siergieja Raczyńskiego we wsi Tatiewo. To wydarzenie, które odmieniło całe jego życie. 

Źródło, z którego czerpałam: https://tataija.eu/nikolaj-bogdanow-bielski/ Tu można więcej przeczytać i zobaczyć obrazy Mikołaja Bogdanowa.


2. Na kolejnej pocztówce obraz Eduarda  Löfflera "Źli chłopcy w szkole". Niestety nie znalazłam w Internecie żadnych informacji o autorze dzieła. Z tyłu pocztówki napisano, że obraz pochodzi z Galerii w Wiedniu, pocztówka została wysłana w 1988r.

Jak widać praca z "trudnym uczniem", to nie tylko problem naszych czasów. Ciekawa jestem jaką strategię w tej sytuacji przyjmie nauczyciel? 😃



3. A teraz edukacja wczesnoszkolna 😉! Tę pocztówkę dostałam z Finlandii, a autorem obrazka jest fiński pisarz i ilustrator książek dla dzieci Mauri Kunnas. W swojej ojczyźnie zdobył popularność, dzięki historiom z serii "Doghill" ( po fińsku "Koiramäki" ), w których za pomocą zabawnych rysunków przedstawiających psich bohaterów  opisuje życie w Finlandii w XIX wieku, zapoznając młodych czytelników z realiami życia w tamtych czasach, a także z narodową literaturą.



4. Ostatnia pocztówka przybyła do mnie z Włoch i  jak widać zachęca do pilnej i systematycznej pracy. Bo jak pamiętamy z popularnego wierszyka wpisywanego do pamiętnika (przynajmniej, gdy ja jeszcze byłam uczennicą): 

NAUKA TO POTĘGI KLUCZ,
CHCESZ GO ZDOBYĆ, TO SIĘ UCZ! 😀


WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZEZ NAJBLIŻSZE DZIESIĘĆ MIESIĘCY BĘDĄ BARDZIEJ LUB MNIEJ ZWIĄZANI ZE SZKOŁĄ
ŻYCZĘ, ABY TEN ROK SZKOLNY PRZEBIEGŁ BEZPROBLEMOWO, ŁATWO I PRZYJEMNIE.
ABY PRZYNIÓSŁ WAM SATYSFAKCJĘ I WSPANIAŁE OWOCE. 😀



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, POLSKO!

"Niepodległość przybyła jesienią, po opadłych, kolorowych liściach, w ciężkich butach i szarych szynelach niosła wolność piechota ojczy...